Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Zmiany w programie “Czyste Powietrze”. Chodzi o niskiej jakości pompy ciepła

Zmiany w programie “Czyste Powietrze”. Chodzi o niskiej jakości pompy ciepła

Zmiany w programie “Czyste Powietrze”. Chodzi o niskiej jakości pompy ciepła

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podjął decyzję o zmianach w programie priorytetowym “Czyste Powietrze” (PPCP). Podyktowane są one obecnością wśród dofinansowywanych sprzętów pomp ciepła, które nie spełniają parametrów zadeklarowanych w karcie produktu. Od 1 kwietnia 2024 dofinansowanie uzyskamy tylko na pompy umieszczone na liście Zielonych Urządzeń i Materiałów (ZUM).

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Problemy z niskiej jakości pompami ciepła. Co zrobi rząd?

Technologia pomp ciepła zyskuje w Polsce na coraz większej popularności. Duży wpływ na to ma dofinansowanie z rządowego programu “Czyste Powietrze”. Niestety perspektywa zarobku na dotacjach daje pole do popisu producentom niskiej jakości pomp ciepła, szczególnie z rynków azjatyckich. Problem jest bardzo prosty: producenci podają fałszywe dane o urządzeniach firmom montującym. Na skutek tego za rządowe pieniądze są montowane pompy ciepła, które na przykład są zbyt głośne lub mają zbyt małą moc, aby ogrzać dany dom.

Teraz NFOŚiGW chce ukrócić takie praktyki. Tego typu działania były zapowiadane już we wrześniu ubiegłego roku, jednak musiały się wcześniej odbyć konsultacje ze stroną społeczną, a także przedstawicielami branży producentów i dystrybutorów pomp ciepła. Już we wrześniu rzeczniczka Funduszu Ewelina Steczkowska donosiła, że najprawdopodobniejszym scenariuszem jest zamknięcie listy Zielonych Urządzeń i Materiałów. Jak się okazuje, strona rządowa faktycznie zdecydowała się na taki krok.

Uszczelnienie listy ZUM i wyższe wymagania – tak NFOŚiGW chce walczyć z niskiej jakości pompami ciepła

Lista ZUM aktualnie pełni funkcję pomocniczą dla organów decydujących o tym, czy na zakup i montaż danego urządzenia zostanie przyznana dotacja w ramach PPCP. Jest to lista, gdzie urządzenia tego typu mogą być wpisane jedynie po spełnieniu odpowiednich warunków technicznych. Do tej pory poszczególne Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej mogły jej użyć jedynie jako sugestii co do tego, czy dana pompa ciepła otrzyma dofinansowanie. Od 1 kwietnia 2024 ma się to zmienić.

Obecność pompy ciepła na liście ZUM stanie się warunkiem koniecznym do tego, aby stanowić koszt kwalifikowany dotacji w ramach PPCP. Parametry takiego urządzenia będą musiały zostać potwierdzone badaniami przeprowadzonymi w akredytowanych laboratoriach na terenie Unii Europejskiej lub Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu. Tyczy się to również tych pomp ciepła, które już teraz znajdują się na liście ZUM, jeżeli do tej pory nie posiadały one takiej dokumentacji. Lista ZUM zostanie więc uszczelniona, a ponadto stanie się wiążącym, a nie jedynie pomocniczym, zestawieniem sprzętów, które mogą stanowić koszt kwalifikowany dotacji w ramach PPCP.

– W okresie przejściowym (do 1 kwietnia 2024 r.) Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy (IOŚ-PIB), prowadzący na zlecenie NFOŚiGW listę ZUM, na podstawie dostarczanych przez producentów/dystrybutorów raportów z ww. badań, zweryfikuje spełnienie nowych wymogów PPCP przez pompy ciepła wpisane na listę ZUM. Po zakończeniu okresu przejściowego, na liście ZUM pozostaną tylko pompy ciepła spełniające wymogi PPCP, potwierdzone wskazanymi  powyżej badaniami, które przeszły pozytywną weryfikację – czytamy w komunikacie na stronie NFOŚiGW.

Szczegółowy planowanych wymogów technicznych dla pomp ciepła dofinansowywanych w ramach PPCP znajdziecie tu, a pełna (choć czekająca na “uszczelnienie”) lista ZUM jest pod tym linkiem.

– Czytaj także: Czy montaż pompy ciepła i fotowoltaiki jest ekologiczny?

Fot. Canva (creativebird; Boris Jovanovic)

Źródło: gov.pl/web/nfosigw

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.