Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

7 antysmogowych zadań dla rządu od Polskiego Alarmu Smogowego

7 antysmogowych zadań dla rządu od Polskiego Alarmu Smogowego

Polski Alarm Smogowy zaprezentował siedem antysmogowych zadań dla rządu Donalda Tuska. Według aktywistów ich realizacja przełoży się na znaczącą poprawę jakości powietrza w Polsce i zwiększy liczbę mieszkańców Polski oddychających czystym powietrzem z 2 do 30 milionów.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Przed rządem duże oczekiwania

Polski Alarm Smogowy (PAS) przekazał opracowaną przez nich listę zadań do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Ministrze Klimatu i Środowiska Paulinie Hennig-Klosce, zapowiadając jednocześnie okresowy przegląd postępów w ich wdrażaniu.

Według wyliczeń członków/kiń PAS, efektem zrealizowania wymienionych zadań ma być zwiększenie liczby osób oddychających czystym powietrzem z 2 do 30 milionów. Liczby te robią wrażenie, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę, że oznaczają o 21 tysięcy mniej zgonów rocznie

Prezentowane przez PAS siedem zadań dla rządu to zbiór niezbędnych działań, które mają prowadzić do rozwiązania problemu zanieczyszczenia powietrza w Polsce. Zadania te, jak podkreślają aktywiści, są ze sobą powiązane i powinny być realizowane równocześnie, tak aby zapewnić w pełni efektywną walkę ze smogiem. 

Kompletną listę postulatów przedstawimy na końcu artykułu.

Wsparcie finansowe to nie wszystko

Wśród wymienionych zadań dla rządu znajdują się przyspieszenie realizacji programów termomodernizacji budynków mieszkalnych tj. Czyste Powietrze, Ciepłe Mieszkanie, Fundusz Termomodernizacji i Remontów, a także podjęcie niezbędnych działań w obszarze regulacji eliminujących zanieczyszczenia pochodzące z ogrzewania budynków. Do nich zaliczają się: normy jakości węgla, standardy emisyjne urządzeń grzewczych, uchwały antysmogowe oraz rozwój Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB).

– Dla skutecznej walki ze smogiem państwo nie może ograniczać się jedynie do programów wsparcia finansowego takich jak Czyste Powietrze. Konieczne jest wdrożenie i przestrzeganie przepisów antysmogowych, takich jak normy jakości węgla czy uchwały antysmogowe. Tylko ich równoczesne wdrożenie umożliwi efektywne wykorzystanie ograniczonych środków publicznych – mówi Andrzej Guła, lider PAS.

Fundusz czystego transportu

Na liście znajdziemy również rekomendacje ograniczenia emisji zanieczyszczeń pochodzących z transportu samochodowego oraz przedsiębiorstw. PAS rekomenduje m.in. przesunięcie 1,4 miliarda złotych, które każdego roku Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) przeznacza na tzw. fundusz dróg samorządowych, na utworzenie funduszu czystego transportu. Z tych środków finansowane byłoby wsparcie dla przedsiębiorców oferujących przewóz towarów i usług, działających na terenie miast tworzących strefy czystego transportu. 

PAS rekomenduje też zwiększenie kontroli wycinania filtrów DPF, usprawnienie kontroli emisyjności pojazdów podczas dorocznych przeglądów oraz ograniczenie napływu wysokoemisyjnych pojazdów do Polski poprzez podwyższenie akcyzy dla najbardziej zanieczyszczających samochodów. 

Reforma IOŚ

W obszarze zanieczyszczeń generowanych przez przemysł i przedsiębiorstwa PAS widzi konieczność reformy Inspekcji Ochrony Środowiska (IOŚ), która jego zdaniem nie zapewnia obywatelom skutecznej ochrony przed zanieczyszczeniami.

– Powszechna praktyka kontroli z wcześniejszą zapowiedzią, zamiast kontroli interwencyjnych, zupełnie niweczy możliwość ścigania przestępczej działalności – informuje Guła.

Kolejnym postulatem jest rozwój państwowego monitoringu powietrza. PAS postuluje zwiększenie liczby stacji mierzących zanieczyszczenia pyłem z obecnych 287 do 400, a w przypadku stacji monitorujących zanieczyszczenia samochodowe z obecnych 20 do przynajmniej 100. Podkreśla też znaczenie zapewnienia Inspekcji stabilnego finansowania na utrzymanie tej sieci. 

Kiedy pierwsza kontrola rządu?

PAS zapowiedział, że okresowo będzie kontrolował postępy w realizacji zadań, które wyznaczył i zaproponował rządowi. Pierwsza ocena będzie miała miejsce na początku nowego sezonu grzewczego, czyli w październiku. 

– Mamy nadzieję, że deklaracje które złożył rząd premiera Tuska w zakresie walki ze smogiem, będą traktowane poważnie i już wkrótce będziemy obserwować pierwsze efekty – powiedział lider Polskiego Alarmu Smogowego.

Siedem antysmogowych zadań nowego rządu

Poniżej przedstawiamy kompletną listę zadań dla rządu Donalda Tuska, stworzoną przez Polski Alarm Smogowy:

1. Rozwój programów finansujących termomodernizację budynków mieszkalnych.
2. Wprowadzenie i wdrożenie regulacji prawnych – emisja z ogrzewania budynków.
3. Wprowadzenie mechanizmów rozliczeń energii wspierających czyste źródła energii .
4. Rozwój Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.
5. Miasta bez smogu transportowego – przeciwdziałanie zanieczyszczeniom komunikacyjnym.
6. Przemysł, przedsiębiorcy – reforma inspekcji ochrony środowiska.
7. Pomiar smogu – rozwój państwowego monitoringu powietrza.

Źródło: informacja prasowa Polskiego Alarmu Smogowego

Fot.: PAP/Bartłomiej Zborowski, PAP/Leszek Szymański

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.