Polska Inwestycja Orlenu w import energii z Ukrainy. Jakie korzyści przyniesie ta współpraca? 12 kwietnia 2022 Polska Inwestycja Orlenu w import energii z Ukrainy. Jakie korzyści przyniesie ta współpraca? 12 kwietnia 2022 Przeczytaj także Polska Bakterie w miejskich tężniach. Kraków chce wprowadzenia norm sanitarnych Miejskie tężnie zaczęły powstawać, by pełnić rolę „mini-uzdrowisk” dostępnych dla mieszkańców miast. W ostatnim czasie stały się bardzo popularne, dzięki wskazywanym prozdrowotnym właściwościom. Dzięki inicjatywom samorządów oraz często w wyniku głosowań na projekty Budżetu Obywatelskiego następne obiekty tego typu zaczęły pojawiać się w kolejnych miejscach w Polsce. Jednak te drewniane konstrukcje z gałązek tarniny mogą kryć niewidoczne zagrożenie. Badania mikrobiologiczne dowodzą, że często przy niewłaściwym utrzymaniu miejskie tężnie mogą stać się środowiskiem sprzyjającym rozwojowi bakterii i grzybów. Problemem ma być brak odpowiednich regulacji prawnych, co sprawia, że nie są zapewnione odpowiednie warunki sanitarne. Polska Giełda bije rekordy, a firmy zwalniają tysiące pracowników. Narasta cichy kryzys polskiej gospodarki Początek roku pokazał wyraźny kontrast w polskiej gospodarce – rekordy na warszawskiej giełdzie zbiegły się z falą zwolnień i pogarszającą się sytuacją na rynku pracy. Rosnące koszty działalności sprawiają, że część przedsiębiorców ogranicza inwestycje lub całkowicie wycofuje się z mniej rentownych segmentów rynku. Efektem są tysiące zwolnień i najsłabsza sytuacja na rynku pracy od ponad czterech lat. W tle tego kryzysu sektor energetyczny przechodzi gwałtowną transformację, od której zależą koszty prowadzenia biznesu w kraju nad Wisłą. Spółka ORLEN Synthos Green Energy planuje realizację inwestycji, która umożliwi import energii z Ukrainy. Stabilizacja i dywersyfikacja źródeł dostaw to tylko część korzyści. Co współpraca energetyczna Polski z Ukrainą oznacza dla obu państw? Reklama Import energii z Ukrainy Import energii z Ukrainy nie tylko wzmocni bezpieczeństwo energetyczne Polski, lecz także realnie wpłynie na poprawę sytuacji gospodarczej Ukrainy. Inwestycja zostanie zrealizowana przez ORLEN Synthos Green Energy – spółkę utworzoną przez PKN ORLEN i Synthos Green Energy. Spółka jest już odpowiedzialna za przygotowanie i komercjalizację w Polsce technologii MMR i SMR, czyli mikro i małych reaktorów jądrowych. Energia jądrowa ma być kolejnym krokiem zwiększającym bezpieczeństwo i niezależność energetyczną Polski oraz regionu. Energia elektryczna, która mogłaby być przesyłana do Polski, pochodziłaby z elektrowni Chmielnicki w Ukrainie. Jej import na bazie zmodernizowanej infrastruktury przyczyniłby się do zaspokojenia potrzeb polskiego przemysłu oraz wpłynął na zmniejszenie zależności Polski od źródeł energii opartych na węglowodorach. Import energii z Ukrainy to nie jedyne działania z zakresu europejsko-ukraińskiej współpracy energetycznej w ostatnim czasie. Współpraca energetyczna z Ukraińcami W związku z pilną prośbą Ukrenergo, operatora systemu przesyłowego energii elektrycznej na Ukrainie i Mołdawii, Europejska Sieć Operatorów Systemów Przesyłowych zgodziła się na awaryjną synchronizację sieci z europejskim systemem. Próbna synchronizacja, która rozpoczęła się 16 marca 2022 roku, pomogła zachować stabilność ukraińskiej sieci w czasie działań wojennych. Europejska infrastruktura wspiera obecnie stabilność ukraińsko-mołdawskiego systemu elektroenergetycznego. – Musimy być gotowi na konieczność wsparcia ukraińskiego systemu energetycznego – stąd potrzeba funkcjonowania w Polsce jak największej ilości jednostek, tak żeby móc wspomagać europejski system energetyczny. W obecnej sytuacji powinny to być również jednostki węglowe, jednak nie powinniśmy być obciążani nadmiernymi kosztami za chęć solidarności i wsparcia naszych sąsiadów – komentowała inicjatywę Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Wojna pokazuje, że niezależność energetyczna to podstawa państwa. Transformacja energetyczna okazuje się kluczowym zagadnieniem w kontekście rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Czy moce węglowe zapewnią nam bezpieczeństwo energetyczne? Jedynie na krótką metę, ze względu na ich nieopłacalność, szkodliwość dla środowiska i system emisji EU ETS, którego zniesienie na czas wojny postulowała minister Anna Moskwa. Najlepszą inwestycją w niezależność od rosyjskich surowców i bezpieczeństwo energetyczne są odnawialne źródła energii. Chcesz wiedzieć więcej? Zobacz artykuł: Paliwa kopalne i OZE a niezależność energetyczna Polski źródło: Orlen, zdj. główne Canva Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.