Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

ALDI stawia na panele fotowoltaiczne. Sieć dyskontów już niedługo zasili energia ze słońca

ALDI stawia na panele fotowoltaiczne

ALDI stawia na panele fotowoltaiczne. Sieć dyskontów już niedługo zasili energia ze słońca

Sieć dyskontów spożywczych ALDI inwestuje w OZE. Na 52 dachach zamontowanych zostanie 5600 paneli fotowoltaicznych, co złoży się na instalacje o łącznej mocy około 2,6 MWp. Dzięki tej inwestycji ALDI w ciągu najbliższych 15 lat obniży swoje koszty energii o około 27 mln zł.

Reklama

Energia ze słońca – niższe rachunki i mniejszy ślad węglowy

52 spośród 247 sklepów sieci ALDI w Polsce już niedługo będzie zasilanych energią słoneczną. Całkowita moc zainstalowana w ramach inwestycji wyniesie 2,6 MWp. Stanowi to równowartość rocznych dostaw prądu dla 520 gospodarstw domowych.

Projekt bezpośrednio przełoży się na wyższą efektywność energetyczną sklepów oraz obniży rachunki za energię elektryczną dla całej sieci. Panele PV pozwolą zaoszczędzić nawet do 1 800 000 złotych w skali roku. Oznacza to, że dzięki tej inwestycji ALDI w ciągu najbliższych 15 lat obniży swoje koszty energii o około 27 milionów złotych. Sieć zmniejszy uzależnienie od sieci zewnętrznej i będzie kontrolować swoje zużycie prądu.

Co więcej, instalacje fotowoltaiczne pozwolą również zmniejszyć ślad węglowy firmy. Dzięki inwestycji firma zwiększy swoje zaangażowanie w rozwój zrównoważonego biznesu i ograniczy emisję CO2 sklepów. Nowe instalacje fotowoltaiczne względem dotychczasowych źródeł energii zredukują emisję dwutlenku węgla o ponad 2 tysiące ton rocznie.

Model finansowania do wyboru

Inwestycja zostanie zrealizowana przez firmę EDP. W projekcie uczestniczy też Soon Energy, spółka nabyta przez EDP w 2022 roku. Sieć ALDI zainwestowała w fotowoltaikę w ramach modelu transakcyjnego, finansując inwestycję ze środków własnych.

EDP EP oferuje również rozwiązania fotowoltaiczne w modelu PV-as-a-Service. Model ten umożliwia korzystanie z czystej energii słonecznej, nie obciążając firmy kosztami inwestycyjnymi. Klient może osiągać znaczne oszczędności na rachunkach za energię elektryczną nawet przez okres 15 lat. Nie musi również martwić się serwisowaniem i konserwacją paneli, ponieważ inżynierowie EDP zajmują się ich ciągłym monitorowaniem i serwisowaniem, zapewniając niezawodność i wydajność instalacji w całej Europie.

Coraz więcej paneli na dachach sklepów w Polsce

Przypomnijmy, że w październiku POLOmarket poinformował o swoich ambitnych planach. Do końca pierwszego kwartału 2024 roku co drugi sklep polskiej sieci supermarketów POLOmarket będzie wyposażony w instalację fotowoltaiczną. Na koniec września blisko 40% placówek POLOmarket korzystało już z zielonej energii. A to dopiero początek. Sieć przy okazji modernizacji starszych placówek montuje instalacje OZE oraz projektuje nowe obiekty w taki sposób, aby możliwe było zainstalowanie paneli słonecznych.

Instalacje fotowoltaiczne znajdziemy też na dachach sklepów Biedronka, Lidl, Kaufland, Netto, Dino czy 55 Castorama.

źródło: informacja prasowa EDP, fot. główne: biuro prasowe ALDI, Canva (Bepsimage)

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.