Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Andrzej Duda na szczycie klimatycznym: Koniec węgla? Tak, ale za 28 lat

polska flaga

Andrzej Duda na szczycie klimatycznym: Koniec węgla? Tak, ale za 28 lat

W piątek podczas szczytu klimatycznego w USA głos zabrał prezydent Andrzej Duda. Zapowiedział, że w ciągu najbliższych dwóch dekad Polska zbuduje nowy, zeroemisyjny system energetyczny. 

Reklama

Nowy system, wiele technologii

Andrzej Duda powiedział, że Polska będzie działać w oparciu o energetykę jądrową, OZE i gaz. Prezydent podkreślił, że bez wykorzystania wszystkich technologii, transformacja energetyczna nie będzie możliwa.

– Wszyscy uznajemy cele klimatyczne Unii Europejskiej, czyli ograniczenie emisji CO2 o 55 proc. do 2030 roku oraz neutralność klimatyczną do 2050 roku. Mamy ambicje uczestniczyć w realizacji tych celów – mówił Duda. 

W 2020 roku udział OZE w miksie energetycznym Polski wyniósł 24,6 proc., z czego najwięcej mocy zainstalowanych było w lądowych elektrowniach wiatrowych (12,6 proc.) i fotowoltaice (7,9 proc.). 

Ochrona miejsc pracy

Duda odniósł się również do polityki węglowej kraju. Zadeklarował, że do 2040 roku udział węgla zmniejszy się z obecnych 70 do 11 proc. Wspomniał również o czwartkowych rozmowach między górnikami a przedstawicielami rządu. Zgodnie z ustaleniami, ostatnia kopalnia w Polsce przestanie działać w 2049 roku. 

Wcześniej w rozmowie z PAP, Andrzej Duda podkreślił, że transformacja energetyczna Polski musi być sprawiedliwa. Rezygnacja z węgla będzie przebiegać w taki sposób, aby chronić miejsca pracy osób związanych z górnictwem. 

Naszym zadaniem jest stworzyć takie reguły, żeby umożliwić ludziom przebranżowienie się, wykonywanie nowych zawodów, aby w tych miejscach, gdzie zagrożenie jest największe, położyć jak największy nacisk na kształcenie – powiedział prezydent. 

Krótko o samochodach elektrycznych

Prezydent mówił również o elektromobilności. Zaznaczył, że Polska jest największym eksporterem autobusów elektrycznych w Unii Europejskiej, z udziałem 46 proc. w rynku europejskim w 2020 roku. Wskazywał, że nasz kraj stał się również liderem w produkcji baterii litowo-jonowych.

– Nasze ambicje dotyczą również transportu indywidualnego i odchodzenia od silników spalinowych, gdzie widzę ogromny potencjał do współpracy obu stron Atlantyku – dodał. 

Gdzie ta neutralność klimatyczna

Organizacje ekologiczne krytykują prezydenta za brak jednoznacznej deklaracji neutralności klimatycznej kraju do 2050 roku. Wystąpienie Andrzeja Dudy skomentował m.in. Marcin Korolec, dyrektor Instytutu Zielonej Gospodarki i były minister środowiska.

– Zdecydowanie zabrakło w nim skupionego, dogłębnego odniesienia do celów Unii Europejskiej, w tym deklaracji o gotowości włączenia się w realizację celu neutralności klimatycznej UE do 2050 roku – stwierdził.

Źródło: forum-energii.eu, PAP

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.