Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Bulwersujące wyniki audytu w Lasach Państwowych. Dorożała: “Jestem autentycznie wkurzony”

Bulwersujące wyniki audytu w Lasach Państwowych.

Bulwersujące wyniki audytu w Lasach Państwowych. Dorożała: “Jestem autentycznie wkurzony”

Wczoraj (12 czerwca) odbyła się konferencja prasowa wiceministra klimatu i środowiska Mikołaja Dorożały, podczas której poinformował on o wynikach audytu w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku. Kontrola wykazała, że ponad 700 tysięcy złotych trafiało z nadleśnictw w całej Polsce na konto Fundacji Ekologiczne Forum Młodzieży założonej przez księdza Tomasza D. Czym zajmowała się ta organizacja i na co wydawała publiczne pieniądze?

Reklama

733 tysiące złotych wyprowadzone z budżetu państwa

Wiceminister Dorożała poinformował o skierowaniu do prokuratury wniosku ws. wyników kontroli RDLP w Białymstoku. Audytorom udało się ustalić, że z kont nadleśnictw w latach 2018-2023 przekazano ponad 733 tysiące złotych na rzecz Fundacji Ekologiczne Forum Młodzieży. Jej założycielem oraz beneficjentem był ks. Tomasz D., który oprócz tego pracował głównie zdalnie w Lasach Państwowych. Pieniądze były przelewane z 162 nadleśnictw (w całej Polsce jest ich 429), podlegających nie tylko pod RDLP w Białymstoku, ale także w Olsztynie i Katowicach.

Jak stwierdził Dorożała podczas konferencji, na pracowników nadleśnictw miały być wywierane naciski, aby przelewali pieniądze z budżetu tych organizacji właśnie na konto Fundacji EFM. Wiele osób znajdujących się w szeregach fundacji pracowało również w Lasach Państwowych, co budzi podejrzenia, że cały proceder mógł być zorganizowaną akcją wyprowadzania publicznych środków do prywatnych kieszeni. Dorożała oprócz wspomnianego ks. Tomasza D. wymienił m.in. Marcelinę P., prezeskę Fundacji EFM, która pracowała jako inżynier nadzoru w nadleśnictwie Waliły czy Huberta Ł., członka zarządu fundacji a jednocześnie zastępcę nadleśniczego w nadleśnictwie Nurzec.

Na co szły publiczne środki? Organizacja myśliwskiego święta i… pomnik Jana Szyszko

Na co dokładnie były przeznaczane środki polskich nadleśnictw przekazywane na rzecz fundacji EFM?

– Na szczególną uwagę (…) zasługują umowy darowizny, które z Fundacją EFM zawarły nadleśnictwo Augustów, nadleśnictwo Dojlidy oraz nadleśnictwo Nurzec. W przypadku pierwszego z nadleśnictw kwota przekazana w drodze trzech darowizn wyniosła łącznie 120 tys. zł, z czego po 50 tys. zł przeznaczonych było na budowę pomnika Adama Loreta oraz Jana Szyszko i na budowę „Miejsca Mocy Bożej”. 20 tys. zł przekazano zaś na działalność statutową. Umowy te ze strony nadleśnictwa zostały podpisane przez nadleśniczego, który w tym samym czasie wchodził w skład Rady Fundacji Ekologiczne Forum Młodzieży. W przypadku nadleśnictwa Dojlidy przekazano łącznie 43 tys. zł. Ponadto nadleśnictwo Dojlidy wynajęło wcześniej przyszłej prezes Fundacji Ekologiczne Forum Młodzieży mieszkanie, w którym zarejestrowana była siedziba tej fundacji. Z kolei Nadleśnictwo Nurzec przekazało łącznie 26 tys. zł, z czego 25 tys. zł przekazanych zostało w celu budowy kaplicy, zaś 1 tys. zł na współorganizację XI Jubileuszowego Hubertusa Węgrowskiego – czytamy w komunikacie MKiŚ.

Jan Szyszko to zmarły w 2019 roku minister środowiska w rządzie Beaty Szydło, który zasłynął z kontrowersyjnej decyzji przeprowadzenie wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej. Adam Loret to polski leśnik z okresu międzywojennego, w latach 1934-1939 Dyrektor Naczelny Lasów Państwowych. W sieci brak informacji o “Miejscu Mocy Bożej”. Wyszukiwanie tej frazy prowadzi jedynie do artykułów związanych z ogłoszonymi wczoraj wynikami kontroli. Hubertus to nazwa święta myśliwych, leśników i jeźdźców obchodzonego zwykle 3 listopada. W tym dniu środowiska myśliwskie i leśnicze organizują wiele imprez i festynów.

Fundacja EFM – walka z ekoterroryzmem i… Radio Maryja

Na stronie Fundacji Ekologiczne Forum Młodzieży czytamy:

– [Fundacja EFM] jest ogólnopolską organizacją zrzeszającą wolontariuszy. Jesteśmy ZA: ochroną środowiska, łowiectwem, tradycją polską i tożsamością narodową. Zabiegamy o ochronę środowiska i edukację ekologiczną opartą na badaniach i nauce. Naszym celem jest edukacja ekologiczna promująca pozytywne postawy wobec przyrody. Ochrona środowiska dotyczy jednak nie tylko przyrody, ale przede wszystkim warunków życia społeczeństwa. Naszym priorytetem jest – Przyroda dla Człowieka.

Wśród swoich działań wymieniają m.in. branie udziału w konferencjach naukowych, walkę z ekoterroryzmem czy uczestniczenie w wydarzeniach rocznicowych. Jakich? W dziale aktualności znajdziemy relację z XIV Hubertusa Węgrowskiego czy… 32. rocznicy powstania Radia Maryja.

Kolejna afera w Lasach Państwowych. Będą następne?

Mikołaj Dorożała po konferencji skomentował jeszcze całą sytuację emocjonalnym postem na swoim profilu w portalu Facebook:

– Jestem autentycznie wkurzony. W czasie pół roku mojej pracy w Ministerstwie Klimatu i Środowiska porządkujemy sprawy i co chwilę natrafiamy na nowe afery. Są sprawy na tyle szokujące, że trzeba o nich mówić głośno, wręcz krzyczeć! – pisze Dorożała. – Możecie patrzeć w lustro? Sprzeniewierzyliście publiczne pieniądze, lekką ręką wydawaliście kasę z wycinanych lasów. W imię czego? Awansu? Serwilizmu? Dla swojej partii? Chcę powiedzieć twardo: dla takich ludzi nie ma i nie będzie miejsca w Lasach Państwowych. Główne osoby zamieszane w tę sprawę zostały zwolnione, część oczywiście ciężko zachorowała. Zarówno dla tych zwolnionych, jak i chorych mam wiadomość. Złożyliśmy zawiadomienie do prokuratury. Chorzy czy zdrowi, stawicie się tam i odpowiecie za to, co robiliście. Kiedy pójdziecie do lasu i zobaczycie ścięte drzewa, to pomyślcie, że one mogłyby nadal stać, gdyby nie setki tysięcy złotych, które ta zorganizowana grupa działająca jak grupa przestępcza postanowiła sprzeniewierzyć – komentował sprawę.

Jak potwierdził wiceminister, kontrola w całych Lasach Państwowych zakończy się zapewne pod koniec bieżącego roku. Zadeklarował również, że omawiana afera nie jest ostatnią – w najbliższych miesiącach możemy więc oczekiwać kolejnych ujawnień. Nieprawidłowości w białostockiej RDLP nie są pierwszymi ujawnionymi podczas kontroli. W styczniu donosiliśmy o 2,8 mln złotych przeznaczonych na działalność w nadleśnictwach, które pokrywały się z okręgiem wyborczym byłego dyrektora generalnego LP. Dorożała przyznał podczas wczorajszej konferencji, że łączna kwota strat dla budżetu państwa, którą do tej pory udało się zaudytować, to ok. 100 mln złotych.

– O ujawnionym w styczniu skandalu w LP pisaliśmy tu: Skandal wokół Lasów Państwowych. Prawie 3 mln na nadleśnictwa pokrywające się z okręgiem wyborczym byłego dyrektora

Źródła: MKiŚ, facebook.com/DorozalaMikolaj, ekologiczneforummlodziezy.pl

Fot. MKiŚ, Lasy Państwowe, Canva (MiloszGuzowski)

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.