Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Columbus sprzedaje farmy fotowoltaiczne za ponad 97 mln euro z udziałem w zyskach

Shell wypłaci 15 milionów dolarów odszkodowania za wyciek ropy w Nigerii

Columbus sprzedaje farmy fotowoltaiczne za ponad 97 mln euro z udziałem w zyskach

Columbus Energy sprzedaje portfel 102,5 MW farm fotowoltaicznych za ponad 97 mln euro. Kupującym jest spółka ENGIE Zielona Energia, należąca do francuskiego koncernu energetycznego ENGIE.

BANER MOBILEB1
Reklama

Sprzedaż projektów farmowych

22 grudnia 2022 roku Columbus Energy S.A. podpisał umowę z ENGIE Zielona Energia Sp. z o.o. na sprzedaż 100% udziałów w spółkach celowych z Grupy. W praktyce oznacza to projekty farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 102,5 MW. Projekty są na etapie finalizacji budowy, elektryfikacji lub eksploatacji. Pierwsza transza transakcji, zgodnie z podpisaną umową, obejmuje nabycie przez ENGIE Zielona Energia  udziałów spółek celowych, mających projekty o łącznej mocy 32,8 MW. Kolejne zostały zaplanowane na 2023 rok. Łączna cena transakcji wraz z subrogacją [od. red. wstąpienie w prawa wierzyciela] wyniesie od 97,6 do 110 mln euro. Ostateczna kwota zależna będzie od wyników operacyjnych spółek farmowych i będzie rozliczana do końca 2026 r.

Pozyskany kapitał ze sprzedaży farm Columbus przeznaczy na spłatę project finance w mBanku oraz Zielonych Obligacji – łącznie ok. 180 mln zł. Pozostałe środki Spółka wykorzysta na zmniejszenie zadłużenia u akcjonariusza – DC24.

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

Sprzedaż części naszych projektów farmowych to zaplanowane, strategiczne działanie, które zaowocuje poprawą bilansu i znaczącym zmniejszeniem odsetek w Grupie Kapitałowej. Nadal będziemy się rozwijać w obszarze wielkoskalowych projektów energetycznych, gdzie zbudowaliśmy bardzo mocne kompetencje, i mamy apetyt na realizację projektów o wartości kilkakrotnie przewyższającej aktualną transakcję – tłumaczy Dawid Zieliński, prezes Columbus Energy S.A.

Columbus z ambicjami dotyczącymi magazynów energii

Przypomnijmy, że w połowie grudnia 2022 roku krakowska spółka Columbus Energy S.A. złożyła ofertę w aukcji rynku mocy dla magazynu energii o mocy 123,85 MW i pojemności 532 MWh. Będzie to jeden z największych w Europie wielkoskalowych magazynów, a także jeden z największych kontraktów na rynku mocy.  Columbus chce zbudować i uruchomić magazyn do 2027 roku, wtedy też obiekt zacznie pracować na rynku mocy. 

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

Więcej na ten temat przeczytasz w artykule:

Wygrana w ostatnich dniach aukcja na rynku mocy na budowę naszego magazynu energii 133 MW, który jest największym projektem magazynowym w Europie na rynku mocy, to dopiero początek realizacji naszych planów. Liczymy też na dłuższą współpracę z naszym francuskim partnerem – Grupą ENGIE w zakresie innych projektów OZE – dodaje Dawid Zieliński.

źródło: informacja prasowa Columbus Energy, fot. Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.