Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Dania zbuduje sztuczną wyspę czystej energii

dania

Dania zbuduje sztuczną wyspę czystej energii

Zmianę otoczenia na czystsze i przyjaźniejsze środowisku zaczynają od siebie. Największy producent ropy w UE ogłosił projekt sztucznej wyspy, która ma wytwarzać alternatywne paliwa i dostarczać mieszkańcom energię uzyskaną z turbin wiatrowych.

BANER MOBILEB1
Reklama

Wyspa OZE

Wyspa ma znajdować się około 50 mil od wybrzeża w otoczeniu setek turbin wiatrowych, produkujących czystą energię dla ponad 3 milionów gospodarstw domowych. Projekt będzie pełnił funkcję pierwszej na świecie wyspy-centrum produkującej wyłącznie zieloną energię.

Blisko dwa miesiące temu Dania zapowiedziała, że ​​zaprzestanie wszelkich nowych poszukiwań ropy i gazu na Morzu Północnym i całkowicie wycofa produkcję paliw kopalnych do 2050 roku. Dania jest obecnie największym producentem ropy w Unii Europejskiej. Następnym krokiem w kierunku transformacji energetycznej jest właśnie budowa wyspy, która stanie się alternatywnym źródłem energii dla paliw kopalnych. Na wyspie, przy użyciu energii wiatrowej będzie produkowane także zeroemisyjne paliwo.

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama
źródło: Duńska Agencja Energii

Sztuczna wyspa, która będzie miała rozmiar analogiczny do około 20 boisk piłkarskich, ma być otoczona kilkuset turbinami wiatrowymi. Dzięki odległości od wybrzeża, turbiny mogą być wyższe niż te umiejscowione na lądzie. Zamontowanie ich na wodzie pozwoli uzyskać także lepszą efektywność ze względu na duży wiatr.

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

Duża dawka energii i paliwa

W pierwszej fazie działania wyspa ma przesyłać wyprodukowaną energię elektryczną do 3 milionów gospodarstw domowych, a ostatecznie ilość odbiorców ma trzykrotnie wzrosnąć. Elektrownia ma posiadać magazyny energii, które będą mogły przechowywać energię i zarządzać nią według potrzeb. 

Jeśli energię wiatrową można wytwarzać tanio, to można też wyprodukować konkurencyjny i ekologiczny wodór bez śladu węglowego – mówi Patrick Molloy, starszy współpracownik w RMI, organizacji non-profit skupiającej się na czystej energii. 

Statki towarowe i inne pojazdy transportu publicznego, w tym samoloty, mogą używać wodoru zamiast paliw kopalnych. Wodór można wykorzystać do produkcji amoniaku. Statki napędzane amoniakiem są obecnie w fazie rozwoju i prawdopodobnie wejdą do użytku w ciągu najbliższych kilku lat.

Projekt wyspy będzie finansowany zarówno przez rząd Danii, jak i przez firmy prywatne.

Wyspa ma kosztować około 34 mld dolarów i będzie największym takim projektem budowlanym w historii kraju. Drugie centrum energetyczne zostanie wybudowane w przyszłości. Dania, jak i inne kraje świata, chce osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku.

źródło: fastcompany.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.