Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Dostałeś odmowę przyłączenia instalacji do sieci? Sprawdź, co możesz zrobić 

Dostałeś odmowę przyłączenia instalacji do sieci? Sprawdź, co możesz zrobić 

Moc fotowoltaiki w Polsce rośnie. Niestety równie szybko zwiększa się liczba odmów przyłączenia do sieci. Jeśli planujesz zainwestować w instalację PV warto przygotować się na taką sytuację. Co zrobić w przypadku odmowy przyłączenia do sieci? Masz jedno wyjście. 

B1
Reklama

Odmowy przyłączenia do sieci – kogo dotyczą?

W marcu 2023 roku łączna moc fotowoltaiki w Polsce przekroczyła 13 GW. To doskonały dowód na to, że Polacy są zainteresowani produkcją prądu ze słońca. Niemniej chęci to nie wszystko… Jest jedna rzecz, która w ostatnim czasie stała się szczególnym utrudnieniem dla osób planujących zainwestować w instalację fotowoltaiczną. 

Jak wynika z raportu Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki w latach 2021-2022 wydano aż 11 tys. odmów przyłączenia obiektów do sieci energetycznej. To aż dziesięciokrotny wzrost w porównaniu do analogicznego poprzedniego okresu. 

Reklama

Czy firma może odmówić przyłączenia do sieci? 

Jeśli planujesz zamontować mikroinstalację (do 50 kW) nie masz czego się obawiać. Zgodnie z prawem przedsiębiorstwo energetyczne ma obowiązek dokonać przyłączenia do sieci na podstawie zgłoszenia w terminie do 30 dni w przypadku wszystkich systemów, które spełniają odpowiednie kryteria techniczne i eksploatacyjne. Odmowę możesz otrzymać, jeśli błędnie wypełnisz wniosek, jednak wówczas masz prawo do dokonywania poprawek aż do skutku. Więcej na ten temat znajdziesz tutaj

Zupełnie inaczej jest, gdy stawiasz większą instalację… 

Małe (do 1 MW) i duże (powyżej 1 MW) instalacje fotowoltaiczne mogą mieć wpływ na stabilność sieci energetycznych, stąd procedura przyłączenia do sieci jest bardziej problematyczna niż w przypadku mikroinstalacji. Wszystkie instalacje tego typu muszą złożyć wniosek o wydanie warunków przyłączenia do sieci, na który odpowiada Operator Sieci Dystrybucyjnej. W polsce to pięć firm: Tauron, Enea, PGE, Energa i spółka PSE. 

Polskie sieci tego nie udźwigną

Operator Sieci Dystrybucyjnej ma obowiązek wydać pozwolenie na przyłączenie instalacji fotowoltaicznej do sieci jeśli istnieją warunki pozwalająca na przyłączenie, jest ono racjonalne pod względem ekonomicznym i nie będzie stwarzać zagrożenia dla sieci dystrybucyjnej. 

Wszystkie odmowy przyłączenia instalacji do sieci muszą być związane z wymienionymi wyżej trzema aspektami. Jednak jeden z nich jest ostatnimi czasy dominującym powodem. 

Polskie sieć elektroenergetyczne są przestarzałe. Z danych URE wynika, że 89% polskich linii kablowych jest w wieku 20-40 lat, a 52% linii napowietrznych ma ponad 40 lat. W przypadku stacji elektroenergetycznych 55% ma ponad 40 lat. Co więcej, większość linii w Polsce to linie nadziemne, które są bardzo podatne na uszkodzenia w wyniku warunków pogodowych.

A im bardziej sieci elektroenergetyczne się starzeją, tym więcej trudniej o dołączenie instalacji OZE. Jednak otrzymanie odmowy dotyczącej przyłączenia do sieci nie musi być końcem. Istnieje jeszcze jedno wyjście. 

Co zrobić w przypadku odmowy przyłączenia do sieci?

Jak możemy przeczytać na stronie Urzędu Regulacji Energetyki, po otrzymaniu odmowy przyłączenia instalacji do sieci odbiorca może wnieść wniosek o rozstrzygnięcie sporu. Mowa o tym w art. 8 1 ustawy – Prawo energetyczne:

W sprawach spornych dotyczących odmowy zawarcia umowy o przyłączenie do sieci (…) rozstrzyga Prezes Urzędu Regulacji Energetyki, na wniosek strony.

Jak złożyć taki wniosek? 

  1. Strona składa odpowiedni wniosek o rozstrzygnięcie sporu do właściwego miejscowo oddziału URE, który rozwiąże sprawę i wyda decyzję administracyjną.
  1. Jeśli jedna ze stron nie zgadza się z rozstrzygnięciem sporu, może odwołać się do Sądu Okręgowego w Warszawie – Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. 

Źródło: ure.gov.pl

Fot. główna: Canva 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.