Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Elektrycy nadal w górę, fotowoltaika i pompy ciepła w dół – jakich fachowców szukali Polacy w ostatnim kwartale?

Elektrycy nadal w górę, fotowoltaika i pompy ciepła w dół – jakich fachowców szukali Polacy w ostatnim kwartale?

Platforma Oferteo zaprezentowała najnowsze dane dotyczące zapytań użytkowników w 10 wybranych kategoriach usługowych. W trzecim kwartale największy wzrost w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku zanotowała kategoria związana z budową domów. Na brak zleceń nie mogli również narzekać elektrycy oraz fachowcy wykonujący remonty. Trzeci kwartał nie był jednak najlepszy dla przedstawicieli branży OZE. Największą stratę w porównaniu z ubiegłym rokiem zanotowała kategoria pomp ciepła, a druga od końca była fotowoltaika.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Polacy ruszyli na budowę

Oferteo to internetowa platforma do wyszukiwania osób wykonujących różne usługi. Należy do najpopularniejszych tego typu serwisów w Polsce. Serwis co kwartał przygotowuje “Barometr Usług”, czyli zestawienie najczęściej wyszukiwanych kategorii usługowych w porównaniu z analogicznym okresem w ubiegłym roku. Jak prezentuje się najnowsze badanie z tego cyklu?

Duże ożywienie na rynku nieruchomości, jakie wywołał rządowy program wsparcia Bezpieczny kredyt 2%, było również widoczne na Oferteo.pl. W trzecim kwartale zapytania użytkowników platformy dla kategorii „budowa domów” wzrosły aż o 113% w porównaniu z tym samym okresem 2022 roku. Na drugim miejscu z 43% wzrostem zapytań uplasowały się usługi elektryków, a tuż za nimi kategoria remontowa – 42%.

– Duże zainteresowanie kategorią budowlaną nie jest zaskoczeniem, ponieważ już w poprzednich kwartałach tego roku mogliśmy zauważyć tendencję wzrostową. Rządowy program wsparcia uruchomił ogromny, skumulowany popyt na rynku nieruchomości i dla wielu Polaków była to jedyna możliwość na posiadanie pierwszego mieszkania lub właśnie domu. Oprócz samych kredytobiorców pośrednimi beneficjentami programu są zarówno deweloperzy, jak też fachowcy zajmujący się budową domów oraz branża remontowa – ocenia Karol Grygiel, członek zarządu Oferteo.

Wzrost zainteresowania o 26% zanotowała także kategoria usług prawnych. Trzeci kwartał był też dobry dla ogrodników, których usług szukało o 11% więcej użytkowników niż przed rokiem. Z kolei nieznaczny, jednoprocentowy spadek zanotowała kategoria dotycząca elewacji i ociepleń, natomiast o 3% mniej zapytań dotyczyło usług monterów klimatyzacji.

Branża OZE na minusie

Rynek pomp ciepła w 2023 roku wyraźnie zwolnił. Widać to zarówno w danych dotyczących sprzedaży samych urządzeń, jak też usług montażu. Wśród 10 kategorii prezentowanych w „Barometrze Usług” największy spadek w trzecim kwartale dotyczy właśnie pomp ciepła. Od lipca do września ilość zapytań o usługi fachowców w tym zakresie zmniejszyła się o 55% w porównaniu z analogicznym okresem 2022 roku. Co ważne, tendencja spadkowa utrzymywała się również w poprzednich kwartałach tego roku.

– Rok temu zainteresowanie Polaków pompami ciepła było rekordowe, teraz widać korektę na tym rynku. W pierwszym kwartale br. zainteresowanie usługami w tym zakresie spadło o 30%, a w drugim 56% w porównaniu z 2022 roku W dalszym ciągu nie można mówić o całkowitym zastoju w branży, ponieważ skala zapytań jest niewiele niższa niż 2021 roku – informuje Karol Grygiel z Oferteo.

Prawdopodobnie faktycznie ciężko tu mówić o większym kryzysie, a jedynie drobnym spowolnieniu. Rynek powoli się nasyca, a samo Oferteo donosiło w kwietniu br., że co drugi nowobudowany dom decyduje się właśnie na tę formę ogrzewania. Ci, którzy załapali się na pierwszą dużą falę popularności pomp ciepła już mają je w swoich domach. “Długi ogon” trendu będzie przyrastał już znacznie wolniej.

Mniej zleceń w trzecim kwartale mieli również monterzy paneli fotowoltaicznych. Ilość zapytań o usługi w tej kategorii była o 35% niższa niż przed rokiem. Co interesujące, w drugim kwartale tego roku zapytania o usługi w zakresie fotowoltaiki wzrosły o 40%. Zauważalny, bo 14% spadek zainteresowania zanotowała również branża usług księgowych.

Co ciekawe w poprzednim “Barometrze Usług” za II kwartał tego roku, fotowoltaika zaliczyła wzrost względem analogicznego okresu w 2022. Było to aż 40% do góry. Być może Polacy wybierają okres przełomu wiosny i lata na montaż paneli, tak aby podczas wakacyjnych upałów instalacje były gotowe i produkowały energię?

„Barometr Usług” powstał w oparciu o dane Oferteo na podstawie zapytań użytkowników platformy. Dane procentowe przedstawiają dynamikę zmian w III kwartale 2023 roku dla dziesięciu kategorii, które pod względem ilościowym należą do najpopularniejszych na platformie.

– A o poprzedniej tegorocznej edycji “Barometru Usług” pisaliśmy tu: Elektrycy na pierwszym miejscu wśród wykonawców, których szukają Polacy

Źródło: informacja prasowa – Oferteo

Fot. Canva (Monkey Business Images, Franco Nadalin, welcomia)

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.