Elvira & Marcos House: minimalistyczny design, energooszczędność i energia geotermalna

Elvira & Marcos House to dom zaprojektowany przez biuro projektowe Pepe Gascón Arquitectura z Barcelony, który łączy w sobie minimalistyczny design oraz energooszczędne rozwiązania. Budynek wyróżniają wysokie, wąskie okna oraz biała elewacja kontrastująca z otaczającą go zielenią. Całość wyposażona jest w system pozyskiwania energii geotermalnej.

Dom postawiony został na działce w naturalny sposób zarośniętej zielenią, która częściowo zapewnia prywatność jego mieszkańcom. Ponadto zgodnie z koncepcją architektów pozostawienie naturalnego krajobrazu pozwoliło na uzyskanie odpowiedniego efektu designerskiego i wyróżnienie go spośród lokalnego budownictwa.

Elvira & Marcos House wyposażone jest w zintegrowany zewnętrzny system izolacji termicznej (SATE), która zapewnia mu wysoką efektywność energetyczną także od strony dachu. Właścicielom i projektantom zależało m.in. na tym, aby uniknąć strat ciepła na całej konstrukcji budynku i w przypadku mostków termicznych. Efekt, jaki się udało osiągnąć, to szczelna izolacja znacząco wpływająca na obniżenie zużycia energii. Całość dodatkowo wyposażona jest w system pozyskiwania energii geotermalnej, który odpowiada zapotrzebowaniu energetycznemu mieszkańców.

Ponadto budynek przykuwa uwagę również ze względu na wnętrze – trzypiętrowa konstrukcja domu wyposażona jest w spore przestrzenie dla mieszkańców, m.in. dużą kuchnię z jadalnią oraz salon. Całość utrzymana jest w minimalistycznej estetyce – białe ściany kontrastują z surową betonową podłogą. Pokojom naturalne oświetlenie zapewniają wysokie, podłużne okna, które dodatkowo optycznie powiększają przestrzeń.

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

W Rzymie butelkomat wydaje bilety komunikacji miejskiej

Butelkomaat jest połączony z kontem użytkownika w jednej z dwóch aplikacji, służących mieszkańcom do nabywania biletów komunikacji miejskiej. Każdy zwrot butelki doładowuje konto użytkownika kwotą 5 centów. Wystarczy 30 zwrotów, by zakupić najtańszy bilet komunikacji miejskiej, pozwalający na podróż dowolnym środkiem publicznego transportu w Rzymie.