Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Europejski rynek energii odnawialnej w dobie kryzysu i przełomu

oze

Europejski rynek energii odnawialnej w dobie kryzysu i przełomu

Obecny kryzys wstrząsnął wieloma gałęziami gospodarki. Jednak dla rozwoju przemysłu energii odnawialnej nastąpił dobry czas. Trwająca równolegle do pandemii transformacja energetyczna zadowala ekspertów, którzy wróżą zielonej przemianie świetlaną przyszłość.

swiat oze cfs wrze 420x250 1swiat oze cfs wrze 925x200 1
Reklama

Krakowska firma EIT Inno Energy postanowiła sprawdzić, czy globalna epidemia zatrzęsła również sektorem OZE. W badaniu wzięło udział 200 europejskich firm – zarówno małych i średnich przedsiębiorstw, jak i ogromnych spółek. Okazało się, że to szczególnie polscy przedsiębiorcy pokładają w branży OZE wiele nadziei.

Branża OZE ma się dobrze

Blisko 75% zapytanych przedsiębiorstw pozytywnie oceniło perspektywę rozwoju branży. Dodatkowo z analizy można wnioskować, że sukces zielonej energetyki będzie zależał od unijnych regulacji i wdrożenia Europejskiego Zielonego Ładu. Odpowiednia dyspozycja środkami publicznymi będzie mieć duży wpływ na rozwój OZE, który wymaga wprowadzenia technologicznych nowości.

Trudności związane z dostępnością finansowania powinny być regulowane przez władze tak, aby odbiorcy byli gotowi na wprowadzenie nowoczesnych i ekologicznych rozwiązań.

Aby udoskonalać najnowsze rozwiązania OZE, potrzeba dużej ilości badań oraz analiz, które wymagają odpowiednich środków finansowych. W badaniu uwzględniono też kwestie zatrudnienia na rynku energii odnawialnej – do tej pory branża notuje coraz większy rozrost i zapewnia coraz więcej miejsc pracy. Potrzeba również wykwalifikowanych ekspertów i techników, których specjalistyczna wiedza ma wesprzeć branżę.

Rozwój OZE w Europie

Ponadto krakowska firma zorganizuje wydarzenie online, podczas którego zostaną omówione dokładne wyniki badań oraz aktualne wyzwania sektora energetycznego. Zachęcamy do śledzenia spotkania podczas tegorocznej edycji The Business Booster w dniach 4 i 5 listopada. Tutaj można zarejestrować się na to wydarzenie. 

Celem EIT InnoEnergy jest przyspieszenie zielonej transformacji energetycznej, ale mamy poczucie, że potrzeba nam więcej dyskusji na temat tego, jak to osiągnąć. Warto zadać sobie pytanie, jak będzie wyglądał nasz sektor po wdrożeniu Europejskiego Zielonego Ładu oraz jak skrócić do niego drogę. Właśnie dlatego organizujemy TBB.Connect, które ma być ważnym miejscem spotkań dla uczestników rynku energetycznego z całej Europy. Zależy nam, by to wirtualne wydarzenie ułatwiło nawiązywanie relacji i konkretnej współpracy biznesowej

– mówi Diego Pavia, CEO w EIT InnoEnergy.

Nieszablonowe ekorozwiązania

EIT InnoEnergy powstał w 2010 roku i jest obecnie przodującym funduszem inwestującym w rozwiązania z obszaru energii, cleantech, mobilności oraz technologii smart. Dzięki wsparciu Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii (EIT) firma zainwestowała w innowacje OZE ponad 560 milionów euro, zapewniając tym samym finansowanie i dodatkowe wsparcie dla kilkuset startupów. Na przykład polska firma Ecobean wytwarza organiczne doniczki i olejki z fusów po kawie. Z kolei SunRoof, polsko-szwedzki startup tworzy dachy solarne i rozwiązania inteligentnego zarządzania energią. Podejście less waste zrzesza coraz więcej małych i średnich przedsiębiorstw, które wybrały zieloną rewolucję.

Źródło:

innoenergy.com

pinwheel 2244152 1280

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.