Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Google Cloud kupi zieloną energię od Grupy Polsat Plus. Podpisano strategiczne partnerstwo

Google Cloud kupi zieloną energię od Grupy Polsat Plus. Podpisano strategiczne partnerstwo

Google Cloud ogłosił strategiczne partnerstwo z Grupą Polsat Plus. Jego celem jest wspieranie strategii zrównoważonego rozwoju i transformacja cyfrowa. Współpraca obejmuje zarówno przeniesienie infrastruktury IT Grupy Polsat Plus w chmurę, jak również inwestycje w zielone technologie.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Strategiczne partnerstwo

Strategiczne partnerstwo zostało ogłoszone 26 października 2023 roku. Grupa Polsat Plus to medialno-telekomunikacyjny holding Zygmunta Solorza. Obsługuje około 6 milionów klientów kontraktowych B2B i B2C – świadczy łącznie ponad 20 milionów usług. Firmy Google i jej sztandarowego produktu wyszukiwarki Google nikomu przedstawiać nie trzeba.

W ramach współpracy Google podpisze swoją pierwszą umowę zakupu zielonej energii na potrzeby Google Cloud. Umowa obejmuje zakup energii z farmy wiatrowej Przyrów, którą  Grupa Polsat Plus i ZE PAK planują uruchomić w 4. kwartale 2024 roku. Elektrownia będzie się składać z 14 turbin wiatrowych. Jej docelowa moc to 50,4 MW, co pozwoli na roczną produkcję około 105 GWh energii. To istotny krok w stronę dekarbonizacji polskiego systemu elektroenergetycznego i działalności Google Cloud w jego ramach. Obecne prognozy wskazują, że po uruchomieniu ta umowa zakupu energii (PPA) pomoże biurom i centrom danych Google w Polsce osiągnąć 80% bezemisyjnej energii w 2025 roku.

Grupa Polsat zyska natomiast wsparcie w realizacji strategii zrównoważonego rozwoju i transformacji cyfrowej w kierunku zwiększania wykorzystywania rozwiązań chmurowych w codziennej działalności biznesowej firm wchodzących w skład Grupy.

Grupa Polsat przechodzi do chmury

Infrastruktura chmurowa i technologie, takie jak uczenie maszynowe (ML) czy sztuczna inteligencja (AI), odgrywają ważną rolę w skuteczniejszym wprowadzaniu innowacji na przyszłość. Dotyczy to także obszaru transformacji energetycznej i odchodzenia od paliw kopalnych na rzecz energii odnawialnej.

Aby wspierać swój rozwój i dostosowywać się do zmieniających się potrzeb klientów, Grupa Polsat Plus migruje swoją lokalną infrastrukturę IT do Google Cloud. Ten ruch nie tylko zwiększy wydajność operacji, ale także umożliwi szybsze innowacje w zespołach. Proces migracji do Google Cloud będzie nadzorowany przez jedną z doświadczonych chmurowych spółek Grupy i wieloletniego partnera Google, Oktawave.

Grupa Polsat Plus planuje również zmodernizować swoje aplikacje i przenieść je do Google Cloud. Pomoże to dostarczyć użytkownikom obsługę klienta w oparciu o dane, obniżyć koszty, łatwiej skalować działalność i wprowadzać innowacje na przyszłość. Aktualnie strategiczne obciążenia są przechowywane w różnych silosach danych, ale zostaną skonsolidowane w chmurze, ułatwiając dostęp i analizę z różnych źródeł.

Co więcej, w ramach tej współpracy Grupa Polsat Plus przeszkoli swój personel IT w zakresie najnowszych innowacji technologicznych Google Cloud, ze szczególnym uwzględnieniem ML i AI.

Jestem dumny, że wspólnie z Google Cloud udało nam się wypracować porozumienie, unikalne zarówno w Polsce, jak i w regionie. Będziemy dostarczać czystą i zieloną energię do Google Cloud z jednej z naszych farm wiatrowych, a dzięki rozwiązaniom chmurowym, które, co warto podkreślić, również oszczędzają energię, będziemy jeszcze szybciej rozwijać się w sferze technologicznej. Inwestycje w rozwój czystych, odnawialnych źródeł energii są praktyczną realizacją naszej strategii ESG – mówi Piotr Żak, wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej Grupy Polsat Plus

Głównie za pośrednictwem Netii i Oktawave, które specjalizują się w oferowaniu rozwiązań chmurowych, chcielibyśmy również zaoferować rozwiązania oparte na Google Cloud, szczególnie klientom biznesowym naszej Grupy – dodaje Piotr Żak.

Google napędzany zieloną energią

Google dąży do osiągnięcia zerowej emisji netto we wszystkich swoich operacjach. Jednym z założeń w ramach tego celu jest stałe działanie w oparciu o energię bezemisyjną. W ciągu ostatnich sześciu lat Google wyrównał 100% swojego zapotrzebowania na energię elektryczną zakupami energii ze źródeł odnawialnych.

Aby pomóc w osiągnięciu celów zrównoważonego rozwoju operacyjnego, Google zawiera długoterminowe umowy, na podstawie których jest dostarczana do sieci dodatkowa czysta energia. Dostawcy energii, tacy jak farmy wiatrowe i firmy zajmujące się energią słoneczną, mogą  dekarbonizować sieci energetyczne i umożliwiać dopasowanie energii elektrycznej zużywanej przez regiony chmury i biura Google do lokalnych, bezemisyjnych źródeł energii co godzinę.

Jesteśmy bardzo zadowoleni, że nawiązaliśmy współpracę z  Grupą Polsat Plus, która pozwoli wspierać jej cele transformacji cyfrowej, a także, mówiąc szerzej, przejście Polski na lokalnie produkowaną, bezemisyjną energię elektryczną. Energia odnawialna w połączeniu z naszą platformą obliczeniową monitorującą emisję dwutlenku węgla pomaga nam prowadzić znacznie czystsze regiony chmurowe i własne biurapowiedział Tara Brady, prezes Google Cloud w regionie Europy, Afryki i Bliskiego Wschodu.

źródło: informacja prasowa

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.