Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Innowacje w sektorze energetyki i internetu rzeczy. Trzy firmy rozpoczynają strategiczną współpracę

Innowacje w sektorze energetyki i internetu rzeczy. Trzy firmy rozpoczynają strategiczną współpracę

Columbus Energy i Saule Technologies zawarły z Google Cloud umowę o strategicznej współpracy przy tworzeniu nowych produktów wykorzystujących perowskitowe ogniwa fotowoltaiczne oraz rozwiązań z dziedziny energetyki rozproszonej i internetu rzeczy. Google Cloud będzie również partnerem technologicznym obu firm, dostarczającym im usługi chmury obliczeniowej.           

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Rynek internetu rzeczy (IoT) w Polsce rośnie

Od paru lat tempo wzrostu urządzeń internetu rzeczy (ang. IoT – Internet of Things) jest ogromne. Już w 2019 roku wartość tego rynku w Polsce wynosiła 2,2 mld dolarów. Według prognoz gwałtownie rosnący światowy rynek IoT już w 2025 roku będzie wart 1,1 biliona dolarów. Ideą IoT jest połączenie siecią najrozmaitszych, często bardzo niewielkich i ściśle wyspecjalizowanych urządzeń elektronicznych, które generują i przesyłają informacje pomiędzy sobą. Te jednak wymagają zasilania, co dotąd bardzo ograniczało ich możliwe zastosowania.

Rozwiązaniem tego problemu mogą być perowskitowe ogniwa fotowoltaiczne firmy Saule Technologies, która jako pierwsza na świecie rozpoczęła ich produkcję.

Perowskity źródłem energii dla urządzeń IoT

Perowskity są nie tylko niezwykle lekkie, cienkie i elastyczne, ale także działają wydajnie nawet w sztucznym świetle. Te unikalne atuty sprawiają, że ogniwa Saule Technologies są idealnym źródłem energii dla różnego rodzaju urządzeń IoT w praktycznie każdych warunkach i lokalizacji, niezależnie od obecności sieci energetycznej.

– Niemożność zapewnienia rozwiązaniom IoT niezależnego źródła zasilania była dotąd głównym hamulcem ekspansji internetu rzeczy, ale nasze ogniwa perowskitowe rozwiązują ten problem. Teraz wiele błyskotliwych pomysłów, wspartych innowacyjnymi technologiami Google czy naszych partnerów z Columbusa, firmy bardzo doświadczonej i nowatorskiej na polu fotowoltaiki, wreszcie zyska szansę na realizację – mówi Artur Kupczunas, Członek Zarządu Saule Technologies.

Elektroniczne etykiety – co je wyróżnia?

Pierwszy produkt z zastosowaniem technologii perowskitowej jest już produkowany. To elektroniczne etykiety cenowe (Perovskite Electronic Shelf Label – PESL). Pozwalają na wielokrotną zmianę ceny w ciągu dnia, są obsługiwane bezprzewodowo i wykorzystują analityczno-obliczeniowy potencjał chmury Google. 

Etykiety cenowe wyposażone w moduły perowskitowe są bardzo efektywne w zbieraniu światła sztucznego i rozproszonego i dają ogromną wartość do szybkiej oraz efektywnej wymiany cen. To pomaga w osiąganiu konkurencyjności z rynkiem e-commerce, ale też jest odpowiedzią na dyrektywę omnibus, która zacznie obowiązywać od 28 maja i nakłada obowiązek informowania klientów o bieżących zmianach – wymieniał podczas konferencji prasowej na Impact’22 w Poznaniu Artur Kupczunas.

Niewątpliwą zaletą etykiet jest automatyczna kontrola terminu przydatności do spożycia produktów, dzięki czemu minimalizujemy problem marnowania żywności. Pierwsze wdrożenia tej technologii odbyły się na stacji PKN Orlen, w salonach sieci Play i jednej z największych sieci handlowych w Polsce.

Przeczytaj nasz wywiad z Olgą Malinkiewicz i Arturem Kupczunasem przeprowadzony podczas premiery elektronicznych cenówek.

Cenówki to dopiero początek

Perowskitowe cenówki to jednak nie wszystko. Liczba możliwych zastosowań tego niezależnego źródła zasilania jest potencjalnie nieograniczona. Sklepy, supermarkety, ale też muzea czy hotele. Wszędzie tam, gdzie jest potrzeba dynamicznej zmiany treści na ekranie.

Podczas konferencji prasowej na Impact’22 Artur Kupczunas przyznał, że firma pracuje teraz nad kolejnymi rozmiarami i możliwościami zastosowania Perovskite Electronic Shelf Label. 

W przyszłości ogniwa perowskitowe mogłyby służyć m.in. do zasilania czujników monitorujących lasy i inne obszary zagrożone pożarem czy zapewnienia większego zasięgu dronom dostarczającym np. leki i żywność osobom potrzebującym, przebywającym na trudnodostępnych terenach.

Członek Zarządu Saule Technologies zwrócił również uwagę na jeszcze jedną wartość płynącą z użycia technologii perowskitów. 

– Przez dodanie naszego modułu perowskitowego wydłużamy czas życia produktów, a tym samym wpływamy pozytywnie na środowisko, bo nie ma konieczności tak częstej wymiany baterii – mówi Artur Kupczunas.

Energetyka rozproszona

Columbus Energy, Saule Technologies i Google Cloud będą również współpracować przy rozwiązaniach z zakresu energetyki rozproszonej.

Columbus Energy opracowuje autorski, inteligentny system nadzoru i optymalizacji przepływu energii – PowerHouse. Nasz system HEMS (Home Energy Management System) będzie stanowił narzędzie do inteligentnego zarządzania wszystkimi urządzeniami i wytwarzaną energią w domu. Jest to specjalny algorytm, uczący się zachowań energetycznych tak, by dostosować zużycie energii do potrzeb domowników. Dzięki współpracy z Google Cloud mamy szansę przyspieszyć wdrożenie tego narzędzia i udoskonalić jego funkcjonalnościtwierdzi Dawid Zieliński, Prezes Zarządu Columbus Energy S.A.

Przypomnijmy, że w rozwoju systemów zarządzania domową energią może pomóc rządowy program “Mój Prąd”. W najnowszej edycji dotacja obejmuje również zakup i montaż systemów zarządzania energią HEMS/EMS, wraz z montażem magazynu energii lub ciepła.

Przeczytaj więcej o tegorocznej edycji programu “Mój Prąd”.

Image 20220511 1227322462562015644524141
od lewej: Marta Bilonowicz z Columbus Energy, Magdalena Dziewguć z Google Cloud w Polsce, Artur Kupczunas z Saule Technologies i Agnieszka Rozwadowska z Columbus Energy i Fundacji Carbon Footprint podczas konferencji prasowej

Zielona transformacja energetyczna

Transformacja energetyczna to już dziś konieczność. I wiedzą o tym liderzy rynku. Google Cloud transformację energetyczną ma wpisaną w swoją strategię rozwoju. 

– Wspieranie transformacji energetycznej to jedno z najważniejszych zadań całego naszego pokolenia. Musimy zdążyć z inicjatywami, które zatrzymają globalne ocieplenie. Zielona transformacja energetyczna przy użyciu technologii cyfrowych to jednocześnie jeden z głównych priorytetów w Google. Nie tylko sami zobowiązaliśmy się do przejścia do 2030 roku całkowicie na energię zeroemisyjną – tworzymy rozwiązania pomagające innym w osiągnięciu podobnych celów – powiedziała Magdalena Dziewguć, Country Manager Google Cloud w Polsce.

Dzięki podpisaniu umowy, Google Cloud będzie wspierać Saule Technologies i Columbus Energy w tworzeniu innowacyjnych produktów, które mogą zrewolucjonizować wiele dziedzin gospodarki i życia, również wykorzystując narzędzia, jakie oferuje chmura obliczeniowa. 

Firmy zakładają, że ich współpraca pozwoli przyspieszyć polską i potencjalnie światową transformację energetyczną i cyfrową, z korzyścią dla wszystkich, przede wszystkim jednak dla społeczności w największym stopniu dotkniętych cyfrowym wykluczeniem lub problemami z zapewnieniem zielonych źródeł energii.       

Google Cloud wyraziło także gotowość do przystąpienia do Karty Zielonej Transformacji, czyli dokumentu zobowiązującego do podjęcia działań w celu ograniczenia zmian klimatycznych. Członkami i pierwszymi sygnatariuszami KZT są m.in. Columbus, Somfy, Skanska, Miasto Piastów.  

Dowiedz się, czym jest Karta Zielonej Transformacji.

Źródło: Raport Związku Cyfrowa Polska, informacja prasowa Columbus, konferencja prasowa

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.