1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Gotowanie za pomocą energii słonecznej

kuchenka solarna

Gotowanie za pomocą energii słonecznej

Technologia nieustannie nas zaskakuje. Również jeśli chodzi o przygotowywanie posiłków. Czy wiesz, że do ugotowania obiadu nie potrzebujesz piekarnika, kuchenki zasilanej na prąd czy gaz. A wszystko za sprawą energii słonecznej. Wystarczy mały sprzęt, który zabierzesz ze sobą wszędzie. To wspaniałe rozwiązanie dla tych, którzy na co dzień nie mają dostępu do elektryczności.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Gotowanie bez prądu

Kuchenka solarna, bo to ona jest bohaterem tego tekstu, koncentruje i wykorzystuje energię słoneczną na rurze próżniowej. To właśnie dzięki niej możliwe jest szybkie nagrzewanie, a także gromadzenie energii w przypadku braku słonecznej pogody. Temperatura wewnątrz kuchenki może dochodzić nawet do 280°C, ale dzięki szczelnej izolacji rur w dotyku pozostaje chłodna. I najważniejsze, do przygotowania w niej posiłku nie potrzebujesz dostępu do prądu czy gazu.

Co można w niej ugotować lub upiec? Praktycznie wszystko. Od zagotowania wody, przez popularne hot-dogi, warzywa na parze, rybę po pyszne brownie czy chleb. Producent zapewnia, że czas przygotowania posiłku to zaledwie 20 minut.

Pomoc potrzebującym

Około miliard ludzi nie ma dostępu do elektryczności, a ponad trzy miliardy ludzi nadal gotuje na niebezpiecznych, zanieczyszczających środowiska piecach zasilanych drewnem i węglem drzewnym. Brak dostępu do elektryczności dotyczy głównie terenów wiejskich. Z danych Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że rocznie dochodzi do ponad czterech milionów przedwczesnych zgonów z powodu chorób układu oddechowego bezpośrednio związanych z wdychaniem dymu. Kuchenka solarna może pomóc rozwiązać ten problem.

– GoSun poświęcił tysiące godzin na rozwój, badania i nawiązanie partnerstw, aby rozwijać tani, powszechny sposób gotowania wykorzystujący energię słoneczną dla krajów rozwijających się i instytucji służących celom zrównoważonego rozwoju czytamy na stronie producenta.

Początki firmy

Patrick Sherwin, założyciel GoSun i ekspert ds. energii słonecznej przez długi czas mieszkał i pracował poza siecią. Pewnego dnia podczas demontażu słonecznego urządzenia do podgrzewania wody, zdał sobie sprawę, że używając lamp próżniowych mógłby podgrzać swój obiad. Kiedy jedzenie wyszło gorące i upieczone, widział, że dokonał fantastycznego odkrycia.

Sherwin zdawał sobie sprawę z problemu, jakim jest ubóstwo energetyczne. Doświadczył tego osobiście podczas wolontariatu w organizacjach non-profit na Haiti i w Ameryce Łacińskiej. Spędził lata na rozwijaniu technologii, energii i innowacji społecznych. Wiedział, że jego odkrycie może być czymś więcej niż tylko innowacyjnym rozwiązaniem na grilla. Może zaspokoić podstawowe ludzkie potrzeby.

Product
GoSun oferuje pełny ekosystem produktów solarnych, fot. gosun.com

Firma GoSun powstała w małym podmiejskim garażu w Cincinnati w stanie Ohio. Właściciele od samego początku współpracowali z organizacjami non-profit, aby zapewnić zniżki na produkty solarne i udostępnić je tym, którzy ich najbardziej potrzebują. Firma przekazała darowizny na rzecz Amerykańskiego Czerwonego Krzyża i World Central Kitchen, aby pomóc poszkodowanym z powodu huraganu Florence oraz podarowała 1500 kuchenek słonecznych poszkodowanym z powodu tajfunu Yutu. Co roku przekazuje również pieniądze na rzecz Trees for the Future, aby walczyć ze zmianami klimatu.

żródło: gosun.co, cire.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.