Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Jakie plany mają koncerny naftowe względem zielonej energetyki?

Jakie plany mają koncerny naftowe względem zielonej energetyki?

Dyrektor generalny Shella twierdzi, że koncern jest blisko podjęcia kluczowych decyzji w związku ze swoim wkładem w rozwój europejskiego wodoru. Międzynarodowa korporacja Eni chce w niecałe 30 lat wyprodukować 60 GW mocy z OZE. Czy ich obietnice się spełnią, a emisje i zanieczyszczenie środowiska paliwami kopalnymi zmniejszy? 

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Shell i wodór

Shell mocno angażuje się w wodorowy biznes. W ciągu kilku miesięcy planuje czterokrotnie zwiększyć swój wkład w branżę zwłaszcza w północno-zachodniej Europie. Dyrektor generalny Ben van Beurden, twierdzi, że czyni największe postępy spośród wszystkich koncernów w tym sektorze.

Dyrektor Shella wspomniał o produkcji dwóch rodzajów wodoru. Tego, wyprodukowanego zarówno z odnawialnych źródeł energii, jak i paliw kopalnych. Koncern prowadzi rozmowy z władzami Holandii i planuje budowę zielonego elektrolizera wodoru o mocy 200 MW w Rotterdamie. Shell uruchomił kilka miesięcy temu podobny, choć dużo mniej wydajny system w Pekinie na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich. Wodór służył do napędzania wodorowych samochodów.

W planach koncernu jest nie tylko produkcja wodoru, ale także magazynowanie i obrót energią. Równolegle z powodu działań koncernu i wybuchów przy okazji wydobycia sejsmicznego cierpieli lokalni mieszkańcy, zwłaszcza regionów w RPA. Inicjatorzy akcji #Shellmustfall twierdzą, że Shell nigdy nie będzie działać sprawiedliwie i nigdy nie będzie ekologiczną spółką. Planują całkowicie położyć kres działalności nie tylko Shella, ale i całego przemysłu paliwowego.

Francuski Total i wyścig o wodór

Z kolei francuskie przedsiębiorstwo petrochemiczne Total (TotalEnergies) otworzył swoją pierwszą stację wodorową w Niemczech 20 lat temu, czyli w 2002 roku. Od tego czasu połączył siły z pięcioma innymi partnerami branżowymi, aby stworzyć H2 Mobility. Obecnie obsługuje ponad 90 stacji paliw wodorowych w Niemczech i chce otworzyć kolejne 10. Stacje wodoru obsługują auta osobowe, jak i pojazdy ciężarowe, takie jak autobusy i śmieciarki.

TotalEnergies wprowadził też w 2018 roku mobilną stację tankowania wodoru. Pierwsza tego typu mobilna stacja zostanie użyta na torach wyścigowych do tankowania samochodu wodorowego podczas 24-godzinnego wyścigu Michelin Le Mans Cup.

Dyrektor generalny Total, Patrick Pouyanné, zapowiedział, że jest przygotowany na duży rozwój w zakresie zielonego wodoru, ale inwestycje na dużą skalę chce przeprowadzić poza Europą.

image 2
Zielony wodór zamiast ropy? fot. canva

Wiatr w turbinie

Międzynarodowa korporacja Eni stawia na rozwój OZE. Jak na razie posiada 1 GW mocy zainstalowanej w energetyce odnawialnej, a do 2030 roku planuje zwiększyć tę liczbę do 15 GW. We Włoszech Eni posiada 350 MW mocy zainstalowanej w energetyce wiatrowej.   Koncern przejął niedawno trzynaście lądowych farm wiatrowych we Włoszech, na których pracuje 256 turbin wiatrowych. W Grecji koncern przejął farmy wiatrowe o łącznej mocy około 800 MW. Eni podpisało też trzyletnią umowę partnerską z Międzynarodową Agencją Energii Odnawialnej (IRENA) na rzecz promowania energii odnawialnej i przyspieszenia transformacji energetycznej. W umowie widnieje zapis o szczególnym rozwoju biopaliw i energetyki wodnej i wykorzystaniu odnawialnych zasobów mórz. Eni razem z firmą GreenIT zainwestowali 800 mln euro, aby rozwijać energetykę słoneczną.

Według ekspertów z Global Energy Center ropa i gaz nadal będą odgrywać rolę w energetyce. W rękach decydentów jest teraz decydowanie o ciągłym zmniejszaniu efektu cieplarnianego oraz korzystaniu nie tylko ze źródeł odnawialnych, ale i metod redukowaniu emisji, czyli wychwytywaniu metanu i dwutlenku węgla.

źródło: eni.com, rechargenews.com, gasmobility.totalenergies.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.