Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Konferencja w dobrym klimacie. ECO Kongres na Uniwersytecie Jagiellońskim już 24 maja

Konferencja w dobrym klimacie. ECO Kongres na Uniwersytecie Jagiellońskim już 24 maja

Najstarsza uczelnia kraju podąża za zmianami i aktualnymi wyzwaniami. Tym razem angażuje się w kwestie ekologii i zmian klimatu. Te tematy zdominują pierwszy organizowany przez UJ ECO Kongres.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

ECO Kongres, czyli ekologia na UJ

Uniwersytet Jagielloński angażuje się w problemy środowiskowe i chce stawiać im czoła. W związku z pilną potrzebą szerzenia świadomości na temat zmian klimatu i koniecznością  ograniczenia naszego negatywnego wpływu na środowisko, odbędzie się pierwszy ECO Kongres.

Głównym założeniem Kongresu jest uświadamianie, jak można ograniczyć presję środowiskową poprzez najmniejsze działania i zmianę własnych nawyków. Drugą istotną kwestię, na jakiej skupią się rozmówcy i goście Kongresu, będą nowe technologie i innowacje, które mogą zmienić świat na lepsze. Wydarzenie, odbywające się 24 maja ma być początkiem platformy, która będzie zrzeszać miasto, świat nauki biznes i społeczeństwo do wspólnego działania dla klimatu.

  • Zobacz, jak UJ realizuje innowacyjne inwestycje przyjazne dla środowiska:

Kto pojawi się na Kongresie?

Hybrydowe wydarzenie (w formie stacjonarnej, jak i zdalnej) zgromadzi znamienitych gości, którzy będą mówili o swojej pracy, doświadczeniu i zaangażowaniu w edukację o przyrodzie. Prelegenci omówią kilka współczesnych wyzwań, przed jakimi stoimy i opiszą je w panelach: Plastik, Powietrze i Podróżowanie. W Krakowie zagoszczą między innymi:

  • Paulina Górska, znana edukatorka i propagatorka ekologiczna,
  • Marek Kamiński, podróżnik, zdobywca obu biegunów,
  • Jürg Burri, ambasador Szwajcarii, zwolennik nowych technologii, 
  • Maciej Guzik, naukowiec UJ, pracujący nad biopolimerami, 
  • Agnieszka Ziernicka- Wojtaszek, kierownik Katedry Ekologii Klimatologii i Ochrony Powietrza, 

i inni.

Wystawa i współpraca z ambasadą Szwajcarii

Dodatkowo w ramach wydarzenia odbędą się targi technologiczno-networkingowe, wystawy i prezentacje startupów technologicznych. Uniwersytet Jagielloński zaprasza do udziału w jedynej takiej Wystawie Cleantech, która prezentuje technologiczne rozwiązania w obszarach takich jak gospodarka wodna, rolnictwo, elektromobilność, recykling, energia. Będzie to pierwsze tego typu wydarzenie w Krakowie, integrujące społeczność lokalną z przedstawicielami świata nauki i biznesu.

W Kongres zaangażowała się też Fundacja im. Marka Kamińskiego, która organizuje Warsztaty Life Plan Academy dla młodzieży szkół średnich i studentów. Kongres otwarty jest dla każdego.

Więcej szczegółów i zapisy na wydarzenie pod tym linkiem.

Studenci UJ na straży klimatu

Także studenci reagują na zmiany klimatu  i zrzeszają się w rozmaitych akcjach. W tym celu powołano inicjatywę KlimatUJ, w której to młode pokolenie może wyrazić swoją obawę o przyszłość naszej planety. Zmiany środowiskowe posunęły się na tyle daleko, że każdy ruch w kierunku złagodzenia ich negatywnych skutków jest na wagę złota. Razem budujemy akademicki ruch społeczny i działamy na rzecz sprawiedliwości klimatycznej – mówią o sobie członkowie.

UJ prowadzi kilka inicjatyw na rzecz zrównoważonego rozwoju. NeuroSmog ma na celu ustalenie związku pomiędzy zanieczyszczeniami powietrza a zmianami w dziecięcym mózgu i zaburzeniami zachowania. Program analizuje zmiany u dzieci w wieku szkolnym.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.