Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Koniec z węglem – Ostrołęka C na gaz!

Koniec z węglem – Ostrołęka C na gaz!

Po wczorajszych obradach udziałowców projektów Elektrownia Ostrołęka C, Enea i Energa jednak zmienią paliwa. Spółki zawarły trójstronne porozumienie z PKN Orlen, które określa kierunkowe zasady dalszej współpracy przy tej budzącej kontrowersje inwestycji. 

swiat oze cfs wrze 420x250 1swiat oze cfs wrze 925x200 1
Reklama


Dalsze realizowanie projektu jako węglowego jest bezzasadne

Dotychczasowe analizy wykazały, że dalsza realizacja tej inwestycji jako elektrowni węglowej nie mają sensu. Głównymi powodami rezygnacji z tego typu paliwa do wytwarzania energii są regulacje unijne i towarzyszące im zasady większego finansowania projektów gazowych oraz strategia PKN Orlen – nowego właściciela Energi SA, która nie przewiduje wykorzystywania węgla w nowych działaniach. Koncern paliwowy obecnie posiada 80 proc. akcji gdańskiej grupy energetycznej, która dotychczas razem z Eneą dzieliły się po połowie udziałami w spółce celowej – Elektrownia Ostrołęka C sp. z o. o. 

Chcemy aktywnie uczestniczyć w procesie transformacji energetycznej w Polsce. Dlatego w naszej strategii stawiamy na rozwój aktywów energetycznych w kierunku źródeł nisko i zeroemisyjnych. W wielu krajach elektrownie gazowe są preferowanym rozwiązaniem przejściowym, które znacząco zmniejsza poziom emisji, a jednocześnie daje krajom czas na rozwój infrastruktury Odnawialnych Źródeł Energii  – mówi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN.


Trzecim wspólnikiem Orlen, Enea z udziałem mniejszościowym

W komunikacie prasowym Orlenu czytamy, że koncern nie będzie uczestniczył  w rozliczeniach z wykonawcami inwestycji – dotychczasowi właściciele projektu samodzielnie muszą zakończyć finansowe relacje z innymi zaangażowanymi podmiotami przy tej inwestycji (np. wykonawcy). Ponadto na mocy porozumienia, koncern staje się nowym wspólnikiem w inwestycji kosztem Enei – poznańska grupa energetyczna przestaje być podmiotem współkontrolującym i zostaje wspólnikiem mniejszościowym z “ograniczonym kwotowo limitem zaangażowania”.


Udział gazu w produkcji energii będzie rósł

Znaczenie źródeł nisko i zeroemisyjnych będzie rosło w związku z restrykcyjną polityką klimatyczną na świecie. Realizacja jej założeń jest procesem długofalowym, który będzie łączył transformację sektora wytwarzania w Unii Europejskiej z koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego. Oznacza to stopniowe zmiany w miksie wytwarzania, w którym coraz większą rolę będą odgrywały nowe źródła niskoemisyjne oraz źródła regulacyjne a w przyszłości duże magazyny energii. Według prognoz Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA) do 2040 r. segment energetyki oparty na gazie będzie rósł w tempie 1,4 % r/r. Wskazuje to na niewątpliwą potrzebę wykorzystania źródeł gazowych w niektórych obszarach geograficznych” – informuje PKN Orlen.

Enea z kolei podaje, że energia gazowa może być wsparciem dla sektora OZE, dzięki możliwości elastycznego reagowania na zapotrzebowanie na moc. Co więcej, prognozy Polskich Sieci Elektroenergetycznych wskazują, że potrzeby energetyczne w naszym kraju, będą rosły – w ciągu najbliższych 20 lat aż o ok. 28 procent – ze 159,9 do 204,2 TWh.

W projekcie zakładano, że nowy węglowy blok Ostrołęki będzie miał moc wynoszącą nawet 1 GW.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.