Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Książę Karol przyznaje rację aktywistom. Sam stawia na OZE i pompy ciepła

Książę Karol przyznaje rację aktywistom. Sam stawia na OZE i pompy ciepła

Książę Karol jest w pełni świadomy narastającej wśród młodego pokolenia frustracji wywołanej pogłębiającym się kryzysem klimatu i brakiem reakcji władz. Uważa jednak, że blokowanie ulic nie jest najlepszym rozwiązaniem. Jaką radę ma dla aktywistów książę?

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Dostrzegają, że ich przyszłość jest tragiczna

Książę Karol w wywiadzie dla BBC powiedział, że rozumie, dlaczego liczni działacze organizacji działających aktywnie na rzecz klimatu wychodzą na ulice, aby głośno nawoływać do reakcji na rzecz globalnego ocieplenia.

Książę ostrzegł przed katastrofalnym skutkiem zmian klimatu, którego będziemy świadkami, jeżeli nie zostaną podjęte bardziej ambitne działania. Przyznał, że świat przespał najważniejszy moment, a zbliżający się szczyt klimatu COP26 może być niewystarczającym środkiem do ich złagodzenia. Problem polega na tym, żeby nie tylko rozmawiać, działać w terenie – powiedział.

Działajcie konstruktywnie

Choć książę rozumie, dlaczego młodzi niekiedy tak ostro wygłaszają swoje stanowisko, stwierdził, że przemarsze przez centra miast i blokowanie ulic nie są najlepszą bronią do walki z kryzysem. 

Całkowicie rozumiem frustrację, ale trudność polega na tym, jak pokierować tą frustracją w sposób bardziej konstruktywny niż destrukcyjny powiedział BBC książę i dodał, że wszelkie działania nie powinny zrażać ludzi, a przyciągać ich uwagę.

Książę Karol przyznał, że sympatyzuje z Gretą Thunberg, młodą działaczką na rzecz klimatu. Dodał, że młodzi ludzie doskonale zdają sobie sprawę z tego, jaka przyszłość może ich czekać. 

Ochrona lasów czy zagłada? Zobacz, jakie są przepisy dotyczące spalania biomasy leśnej [drzew] w UE.

Książę zapytany o to, czy rząd Wielkiej Brytanii robi wystarczająco dużo, aby przeciwdziałać zmianom klimatu, odmówił komentarza, słowami “nie mogę tego skomentować”. Przyznał, że przedsiębiorstwa ociągają się z decyzyjnością w walce z globalnym ociepleniem. To niezwykle istotne, bo to właśnie liderzy biznesu mają znaczący wpływ na rozwój kryzysu.

Na co dzień książę Karol obniża swój ślad węglowy. W jego posiadłości wykorzystuje się kotły na biomasę, zamontowano ogniwa fotowoltaiczne i pompy ciepła oraz turbinę hydroelektryczną w płynącej obok rzece.

Samochód księcia zasila biopaliwo na bazie biometanu, produkowanego np. z odpadów spożywczych.

źródło: bbc.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.