Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Największa mocowana na dachu instalacja fotowoltaiczna powstaje w Lublinie

Największa mocowana na dachu instalacja fotowoltaiczna powstaje w Lublinie

Na dachach hal produkcyjnych spółki Aliplast, zajmującej się produkcją systemów aluminiowych, powstaje farma fotowoltaiczna. Łącznie ma zająć powierzchnię blisko 70 tys. m2. Wartość inwestycji szacowana jest na około 7,5 mln złotych. To największa w Polsce instalacja fotowoltaiczna mocowana na dachu systemem nieblastowym.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Lubelska firma z największym w Polsce fotowoltaicznym dachem

Spółka zaczęła montaż na początku czerwca 2023 roku. Montaż oparty na nowoczesnej technologii, z zastosowaniem systemu klejenia do membrany firmy Corab. Pierwszy etap projektu przewidywał montaż 3 730 sztuk modułów o łącznej mocy 2,1 MW. W sierpniu br. Aliplast podpisał umowę z Elkabel Sp z o.o. na realizację umowy PPA instalacji fotowoltaicznej zwiększaj moc do 2,47 MW. Zakończenie inwestycji planowane jest z końcem 2023. W planach jest zwiększenie umowy do mocy ok 5 MW.

Polityka zrównoważonego rozwoju

Aliplast konsekwentnie działa w kierunku minimalizowania wpływu na środowisko zgodnie z prowadzoną polityką zrównoważonego rozwoju.  Inwestycja w farmę fotowoltaiczną wpisuje się w politykę zrównoważonego rozwoju, realizowaną przez firmę, a efektywność energetyczna oraz zwiększenie wykorzystanie energii odnawialnej jeden z kierunków do których dąży.

Przypomnijmy, że w 2021 roku na fasadzie fabryki Aliplast zamontowano lamele – łamacze światła Sun Protection z ogniwami perowskitowymi Saule Technologies. Lamele, wykonane na konstrukcji aluminiowej dostarczonej przez Aliplast, wyposażone zostały w system automatycznej zmiany położenia względem pozycji Słońca, opracowany przez Somfy. Lamele nie tylko chronią budynek przed przegrzaniem czy wychłodzeniem, znacząco redukując koszt eksploatacji klimatyzacji i ogrzewania. Produkują jednocześnie czystą energię z promieniowania słonecznego.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.