Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Naukowcy z UCLA opracowali dwuwarstwowe ogniwo słoneczne z perowskitem

Naukowcy z UCLA opracowali dwuwarstwowe ogniwo słoneczne z perowskitem

Naukowcy z UCLA Samueli School of Engineering opracowali bardzo wydajne cienkowarstwowe ogniwa słoneczne, które dzięki swojej dwuwarstwowej konstrukcji, wytwarzają więcej energii niż standardowe panele fotowoltaiczne.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Moduł wykonuje się przez natryskiwanie cienkiej warstwy perowskitu, który, jak wykazano, jest bardzo skuteczny w wychwytywaniu energii ze światła słonecznego, na dostępne na rynku ogniwo słoneczne. Ogniwo fotowoltaiczne, które tworzy dolną warstwę urządzenia, jest wykonane ze związku miedzi, indu, galu i selenku lub CIGS.

Komórka ogniwa przetwarza 22,4% energii pochodzącej ze słońca, co jest rekordem wydajności konwersji energii dla ogniwa tandemowego perowskit-CIGS. Zespół ma nadzieję na dalsze ulepszanie ogniw i zwiększenie wydajności do 30%. Wyniki badań zostały potwierdzone w niezależnych testach w Narodowym Laboratorium Energii Odnawialnej Departamentu Energii USA. Wydajność urządzenia UCLA jest podobna do wydajności ogniw polikrystalicznych, które obecnie dominują na rynku fotowoltaiki.

„Dzięki naszemu tandemowemu projektowi ogniw słonecznych pobieramy energię z dwóch różnych części widma słonecznego na tym samym obszarze urządzenia”, powiedział Yang, profesora Materiałoznawstwa z UCLA. „Zwiększa to ilość energii generowanej przez światło słoneczne w porównaniu z samą warstwą CIGS.”

Technika natryskiwania perowskitu może być w prosty sposób włączona do istniejących procesów produkcji ogniw słonecznych. Dzięki temu można niewielkim kosztem podnieść wydajność ogniw słonecznych CIGS o prawie 20% w stosunku do pierwotnej wydajności.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.