Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Nowy blok na węgiel brunatny w elektrowni Niederaussem w Niemczech nie powstanie

odejście od węgla

Nowy blok na węgiel brunatny w elektrowni Niederaussem w Niemczech nie powstanie

RWE, niemiecka grupa energetyczna, poinformowała, że rezygnuje z budowy nowego bloku na węgiel brunatny w Niederaussem w Niemczech. RWE zamierza stawiać przede wszystkim na moce z odnawialnych źródeł energii.

B1
Reklama

Projekt budowy nowego bloku na węgiel brunatny w elektrowni Niederaussem pojawił się w 2012 roku w związku z koniecznością zastąpienia starych jednostek siłowni o mocy 1200 MW jednym, nowym i wydajniejszym blokiem o mocy 1100 MW. RWE zrezygnowało jednak z tego planu ze względu na światową transformację energetyczną na rzecz OZE.

Dla nowych elektrowni węglowych nie ma już miejsca w naszej strategii – powiedział prezes RWE, Rolf Martin Schmitz. Potwierdził również, że RWE zamierza stać się jednym z wiodących graczy na rynku energii odnawialnej.

Reklama

Obecnie w Niemczech OZE stanowi 40% miksu elektroenergetycznego, ale póki co to elektrownie węglowe odpowiadaj za zapewnienie mocy rezerwowych. Jednakże działania podejmowane przez niemiecki rząd wskazują na to, że udział węgla będzie stopniowo i systematycznie malał – Niemcy do 2022 roku zamierzają zrezygnować z energetyki jądrowej i węglowej.

Przypominamy, że według badań przeprowadzonych przez organizację Fraunhofer wynika, że w 2018 roku ilość energii dostarczanej z ogniw słonecznych, farm wiatrowych, biomasowych i hydroelektrycznych wzrosła w Niemczech o 4,3% – całkowita produkcja energii z OZE sięgnęła 542 TWh, a udział energetyki węglowej spadł do 38%.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.