Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Olbrzymia fabryka wież wiatrowych powstaje w Gdańsku. Zasili sektor farm offshore

Olbrzymia fabryka wież wiatrowych powstaje w Gdańsku. Zasili sektor farm offshore

Olbrzymia fabryka wież wiatrowych powstaje w Gdańsku. Zasili sektor farm offshore

Już za kilka lat na Bałtyku zaczną działać pierwsze polskie farmy wiatrowe offshore. Łańcuch dostaw tych inwestycji do tej pory obejmował polskie firmy jedynie w niewielkim stopniu, jednak wraz z kolejnymi obiektami sytuacja ta może się zmienić. Wszystko dzięki powstającej właśnie w Stoczni Gdańskiej fabryce wież do olbrzymich turbin wiatrowych.

swiat oze cfs wrze 925x200 1
Reklama

Polski offshore bez polskich dostaw?

Według zapowiedzi Orlenu, farma wiatrowa Baltic Power ma rozpocząć budowę jeszcze w tym roku, a do użytku oddana zostanie za dwa lata. Koncern buduje elektrownie wraz z kanadyjską firmą Northland Power. Inna spółka skarbu państwa, PGE wraz z Duńczykami z Orsted, planuje podobną inwestycję – Baltica 2 ma rozpocząć funkcjonowanie w roku 2027. Łączna moc obydwu projektów wynosi 2,8 GW, a są już zapowiedzi kolejnych, podobnych farm na polskim morzu.

Niestety, powyższe inwestycje korzystają z komponentów wyprodukowanych głównie za granicą – sektor fabryk elementów turbin wiatrowych jest w Polsce dość mało rozwinięty. Co prawda, Orlen deklaruje, że udział polskich firm w łańcuchu dostaw w całym cyklu budowy i eksploatacji Baltic Power wyniesie 20%-30%, jednak to dalej stosunkowo mała wartość. Sytuację ma szansę poprawić fabryka wież do turbin wiatrowych, która właśnie powstaje w Gdańsku.

Zakład w Gdańsku może pomóc polskiej energetyce wiatrowej

Za powstanie zakładu odpowiedzialna jest spółka Baltic Towers, powstała w wyniku współpracy należącej do państwa Agencji Rozwoju Przemysłu i hiszpańskiej firmy GRI Renewable Industries. Kamień węgielny pod budowę został wmurowany w czerwcu tego roku, a, jak podkreślił niedawno na łamach Business Insider prezes ARP Michał Dąbrowski, pierwsze wieże z gdańskiego zakładu mogą wyjechać już w maju 2025 roku.

Oczywiście, jeśli chodzi o te najbliższe inwestycje, Orlen czy PGE mają już podpisane umowy z zagranicznymi dostawcami. Obydwa koncerny planują jednak budowę kolejnych farm offshore, a do nich wieże może dostarczyć już gdańska fabryka. Według informacji uzyskanych przez Business Insider od zarządu ARP, rozmowy w tych sprawach już się toczą.

– Jesteśmy odpowiedzialni. Przecież nie wydalibyśmy ponad 200 mld euro, gdybyśmy nie rozpoznali rynku i naszej konkurencyjności. Musimy pamiętać, że tu nie chodzi tylko o cenę, ale też o wymagania jakościowe, które np. chińscy dostawcy nie zawsze mogą spełnić i to daje duże pole do działania firmom europejskim – twierdzi Michał Dąbrowski, prezes ARP. – Rynek morskich farm wiatrowych to ogromne, miliardowe nakłady inwestycje. Naszą rolą jest włączenie się w łańcuch dostaw. Odpowiedzią na to jest budowa fabryki wież wiatrowych z hiszpańskim, bardzo doświadczonym partnerem. Znaleźliśmy swój kawałek podłogi w tym obszarze – podkreśla.

Komponenty do turbin będą powstawać w Polsce

Z gdańskiej fabryki może wyjeżdżać nawet 150 wież w skali roku. Dla porównania, cały orlenowski projekt Baltic Power ma składać się z maksymalnie 100 turbin. W przyszłości zakład ma być rozbudowywany i produkować także w pełni wyposażone stacje transformatorowe dla wiatraków (tzw. trafostacje). To wymaga jednak jeszcze dostosowania nabrzeża – pusta trafostacja waży 1300 ton, a wyposażona – 2600 ton.

Gdańsk nie jest jedynym polskim miastem, gdzie w przyszłości będą produkowane komponenty do morskich farm wiatrowych. Na początku roku donosiliśmy o planach dwóch firm – duńskiej Vestas i hiszpańskiej Windar Renovables – które chcą otworzyć podobne zakłady w Szczecinie. Jeśli chodzi o inwestycje Duńczyków, fabryka ma ruszyć w 2026 roku i produkować łopaty do wiatraków. Windar Renovables chce z kolei wytwarzać w stolicy Pomorza Zachodniego elementy wież i konstrukcję fundamentów zarówno dla turbin morskich, jak i lądowych. Ten zakład również powinien rozpocząć działanie w przeciągu dwóch lat.

– O szczecińskich fabrykach więcej przeczytasz tu: Potentat branży offshore zapowiada budowę kolejnej fabryki w Szczecinie oraz tu: Szczecin stolicą polskiego offshoru? Kolejna wielka firma chce tam stawiać fabrykę

Źródła: businessinsider.com.pl, arp.pl, balticpower.pl, baltica.energy

Fot. Canva (simonkr, Pawel P)

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.