Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Pekin będzie miał lepsze powietrze

Pekin będzie miał lepsze powietrze

Władze Pekinu przedstawiły plan działania w zakresie poprawy jakości powietrza i wody w mieście. Mowa m.in. o ograniczeniu ilości zanieczyszczeń emitowanych przez transport samochodowy i wykorzystaniu czystej energii do zaspokajania zapotrzebowania energetycznego mieszkańców.

Reklama

Jest to trzeci z kolei „roczny plan” poprawy warunków bytowych w stolicy Chin przedstawiony przez pekiński magistrat. Do ważniejszych punktów należą między innymi: zwiększona kontrola ilości spalin, które emituje transport samochodowy, zmniejszenie zapylenia związanego z pracami budowlanymi, remontami i konserwacją budynków oraz przechodzenie na ekologicznie czystą energię. Wstępnie deklaruje się również wygaszanie zakładów produkcyjnych działających na terenie samego miasta.

Zgodnie z założeniami planu na rok 2020 dalszemu zmniejszeniu ma ulec ilość emitowanych spalin – o 30% względem roku 2017. Około 90 procent zakładów ma zostać wygaszonych i zamkniętych z powodu wytwarzania przez nie szkodliwych dla Pekińczyków zanieczyszczeń.

Kolejnym ważnym punktem planu jest zmniejszenie zużycia węgla o 3 mln ton. Jednocześnie udział OZE w miksie energetycznym Pekinu ma wzrosnąć do 8%.

W ciągu ostatnich lat jakość powietrza w stolicy Chin ulega stopniowej poprawie. W 2013 roku, gdy wprowadzano rządowy „Narodowy Plan Walki z zanieczyszczeniami powietrza”, średnia koncentracja pyłów PM2,5 wynosiła 85 µg/m³. W roku 2019 udało się obniżyć ten wskaźnik do 42 µg/m³.

Źródło: trud.ru

Źródło zdjęcia: gds.it / © Riproduzione riservata

Fot. główne: Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.