Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Pierwsze hybrydowe OZE w Rosji

OZE w Rosji

Pierwsze hybrydowe OZE w Rosji

W elektrowni wodnej obwodu Amurskiego – Bureyskaya GES przeprowadzono prace modernizacyjne. Dzięki nim obiekt stał się pierwszą w Rosji „hybrydową” elektrownią, która wykorzystuje więcej niż jedno odnawialne źródło energii. 

Reklama

OZE w Rosji

Hybrydowa elektrownia wodna w obwodzie Amurskim jest pierwszym tego typu obiektem w Rosji. Łączy w sobie dwa odnawialne źródła energii – fotowoltaikę i energię wodną.

Na części zabudowań oraz terenie zarządzanym przez elektrownię zamontowane są panele fotowoltaiczne. Moc instalacji jest niewielka, wynosi ok. 1,3 MW. Wyprodukowana przez nią energia ma służyć do zaspokojenia potrzeb własnych zakładu, a nadwyżki powinny zminimalizować skutki wahań produkcji energii przez turbiny wodne. Dzięki temu wzrośnie i ustabilizuje się sumaryczna produkcja elektryczności w regionie.

Modernizacja rosyjskiej elektrowni

Modernizację elektrowni przeprowadziła spółka Hevel Solar, zaś prace sfinansowano ze środków pochodzących z budżetu obwodu Amurskiego oraz ze środków pozyskanych przez spółkę, która zarządza elektrownią – RusHydro. Panele mają łączną powierzchnię 6700 m2. Zgodnie z informacjami wykonawcy wszystkie komponenty instalacji są produkcji rosyjskiej

Zarząd elektrowni rozważył również możliwość zainstalowania turbin wiatrowych, niemniej propozycja Hevel Solar została uznana za bardziej perspektywiczną. Decydującym czynnikiem była analiza środowiskowa, która wykazała dostatecznie wysoki współczynnik insolacji – okolice elektrowni cieszą się średnio 240 słonecznymi dniami w roku. 

Źródło: to-ros.info, zdj. główne – Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.