Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Pierwszy Samorządowy Kongres Klimatyczny za nami. Kolejny szczyt, który nic nie zmieni?

Pierwszy Samorządowy Kongres Klimatyczny za nami. Kolejny szczyt, który nic nie zmieni?

28 i 29 marca w Łodzi odbył się pierwszy Samorządowy Kongres Klimatyczny, na którym zebrali się decydenci polskich miast. Celem spotkania było omówienie strategii działań proklimatycznych podejmowanych przez ośrodki samorządowe. Czy dyskusja przyniesie jakiekolwiek działania, a może to kolejne puste słowa?

Reklama

Pierwszy Samorządowy Kongres Klimatyczny w Łodzi 

Dwa dni intensywnych debat o wyzwaniach klimatycznych z udziałem gości z kraju i zagranicy rozpoczęły się 28 marca w Łodzi. Samorządowy Kongres Klimatyczny otworzyło wystąpienia Fransa Timmermansa, Wiceprzewodniczącego Wykonawczego Komisji Europejskiej ds. Europejskiego Zielonego Ładu. 

Prezydenci miast wobec kryzysu klimatycznego 

Panel bezpośrednio związany z tematem spotkania odbył się pierwszego dnia kongresu. W dyskusji pod szyldem “Klimat dla samorządów” wzięli udział decydenci największych miast w Polsce –  Prezydentka Łodzi Hanna Zdanowska, Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, Prezydent Wrocławia Jacek Sutryka, Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek, Prezydenta Bydgoszczy Rafał Bruski oraz Wiceprezydent Gdańska Piotr Borawski. 

Jakie wnioski przyniosło spotkanie? 

Nie będzie skutecznej walki z kryzysem klimatycznym, jeśli duże miasta nie wezmą na siebie części odpowiedzialności. Jako Warszawa chcemy osiągnąć neutralność klimatyczną najpóźniej do 2050 roku. Mamy ambitne plany. W poczuciu odpowiedzialności za nasze miasto i przyszłość pokoleńnapisał na Twitterze Prezydent Miasta Warszawa, Rafał Trzaskowski.

Były kandydat na Prezydenta Polski dodał również, że Warszawa jako jedyne miasto w tej części Europy należy do czołówki ośrodków działających na rzecz klimatu. Niedawno ogłoszono, że na wszystkich miejskich placówkach zamieszczone zostaną panele fotowoltaiczne. Plan Zielonego Rozwoju Miasta i Działań dla Klimatu Warszawy wygląda obiecująco, ale czy rok 2050 to nie za późno? 

Na obietnice Trzaskowskiego Hanna Zdanowska, Prezydentka Miasta Łodzi oraz polska ambasadorka Europejskiego Zielonego Ładu, odpowiedziała odważną deklaracją – Łódź ma osiągnąć neutralność klimatyczną już w 2030 roku. 

Joe Biden w sobotę w Polsce powiedział, że powinniśmy absolutnie uniezależnić się od dostaw z Rosji oraz że USA jest gotowe nam w tym pomóc. Często jest tak, że politycy nie robią tego, co powinni, dopóki nie mają przystawionego karabinu do głowy. Dziś mamy przystawiony karabin do głowy. Musimy zaproponować nowy miks energetyczny dodał Jarosław Makowski, członek katowickiej rady Miasta. 

A gdzie Kraków? 

Podczas Samorządowego Kongresu Klimatycznego dziwi nieobecność reprezentantów z Krakowa. Miasto od lat pracuje nad projektem strategii klimatycznej i wprowadza wiele rozwiązań na rzecz zrównoważonego rozwoju m.in. dofinansowania na wymianę pieców gazowych czy projektowanie Stref Czystego Transportu

Głos zabrały także organizacje pozarządowe

W pierwszym polskim szczycie klimatycznym wzięły udział również organizacje pozarządowe, jak WWF czy Greenpeace, które skonfrontowały rządowe obietnice z rzeczywistością. 

Żadna elektrownia atomowa nie powstanie w tak szybkim czasie, jak wymaga tego polska energetykapowiedział Mirosław Proppe, prezes WWF Polska.

Trzeba sobie uświadomić, że nie możemy już energii marnować. W jakiejkolwiek postaci. Od kiedy mam w swoim domu fotowoltaikę i widzę dane, to staram się zrobić wszystko, żeby nie zużyć więcej niż wyprodukujędodał Proppe

Polska vs. COP26

Na Samorządowym Kongresie Klimatycznym poruszono również kwestie działań w odpowiedzi na wnioski z zeszłorocznego Szczytu Klimatycznego COP26. Przypomnijmy, na szczycie Polska zobowiązała się do odejścia od węgla do 2049 roku, plasując się na równi z krajami rozwijającymi się, jak Wietnam, Chile czy Maroko. Ta deklaracja została uhonorowana “Skamieliną Dnia”

Sprawdź, co wydarzyło się w październiku podczas 26. Szczytu Klimatycznego ONZ: 

Przecież rząd PiS nie ma w zakresie polityki energetycznej żadnego jasnego stanowiska. To bujanie się od ściany do ściany. Dziś umowna data dla rządu to 2049 rok. Ale to nie jest podparte żadnymi stanowiskami. Nie ma żadnych poważnych rozmów z przedstawicielami związków zawodowych spółek węglowych, mimo że to potężne przedsięwzięcie, które dotknie setki ludzipodsumował Tomasz Trela, poseł Lewicy. 

Następnie dodał, że Polska powinna odejść od węgla już w 2035 roku. 

Gdzie właściwie znajduje się Polska wobec międzynarodowej polityki klimatycznej? Nadal nie wiadomo… 

“Nie róbcie nas w konia” 

W miejscu, gdzie trwały debaty w ramach Samorządowego Kongresu Klimatycznego, odbył się pokojowy protest zorganizowany przez mieszkańców Łodzi. 

Dzisiejsza pikieta jest zorganizowana w związku z kongresem klimatycznym. Chcemy pokazać uczestnikom, że zielona propaganda w Polsce nie wystarczy. Potrzebujemy konkretnych decyzji i działań, które chronią środowisko, a nie są tylko zielonym PR-emtłumaczył Rafał Górski, inicjator protestu. 

Źródła: uml.lodz.pl, Gazeta Wyborcza, Radio Łódź 

Fot. główne: Facebook Hanna Zdanowska

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.