Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

PIT-y 2019 i ulga termomodernizacyjna

PIT-y 2019 i ulga termomodernizacyjna

Ulga termomodernizacyjna to jedna z form zwrotu z podatku dla tych osób, które poniosły związane z tym przedsięwzięciem koszty. W zamian za podniesienie efektywności energetycznej swojego domu podatnik może liczyć na większą ilość pieniędzy, którą zachowa w swoim portfelu podczas rozliczeń podatkowych. Jakie są warunki skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej?

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Ważne! – Osoby, które mają obowiązek wypełnić PIT-28 za 2019 rok, miały to zrobić najpóźniej do 3 marca. Z kolei w wyniku wprowadzenia w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego zaplanowano przesunięcie terminu rozliczeń podatkowych na koniec maja 2020 roku.

PIT2020

Warunki skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej

Do ulgi termomodernizacyjnej zaliczają się koszty poniesione od 1 stycznia 2019 roku, zaś prace związane z tym przedsięwzięciem (razem z momentem zakupu komponentów i urządzeń) muszą zostać zakończone w ciągu 3 lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym się zaczęły.

Z ulgi mogą skorzystać ci, którzy rozliczają się według skali podatkowej 18 i 32 proc.; którzy mają jednolitą stawkę podatkową, 19 proc. oraz ci, którzy opłacają ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Ulgę mogą otrzymać właściciele i współwłaściciele domów jednorodzinnych, przedsiębiorcy – właściciele takich domów, ale nie najemcy, osoby, które dopiero budują dom, ani nie właściciele budynków wielorodzinnych.

W ramach odliczenia ulgi podatnik wypełnia załącznik PIT/O, w którym wpisuje kwotę poniesionych podatków. Załączamy go deklaracji PIT-36, PIT-37, PIT36-L, PIT-28. Po składaniu rozliczenia nie musimy donosić faktur, ale należy je przechowywać przez 6 lat od daty ich wystawienia.

Ulga ma maksymalny limit 53 tysięcy złotych – tylko tyle można odliczyć i w tej kwocie sumują się wszystkie realizowane przez podatnika przedsięwzięcia. W przypadku osób, które rozliczają się z drugą osobą – małżonkowie i współwłaściciele, na obie osoby przypada oddzielny limit – po 53 tys. złotych. Niewykorzystana kwota ulgi nie przepada i można ją odliczyć w kolejnym rozliczeniu przez kolejne 6 lat.

Kwalifikowane wydatki

W ramach ulgi termomodernizacyjnej można odliczyć wydatki związane z: wykonaniem audytu energetycznego, dokumentacją projektową, wymianą źródła ciepła na ekologiczne: gazowe, olejowe, elektryczne, pompy ciepła, stolarką drzwi i okien, przyłączeniem do sieci ciepłowniczej lub gazowej, ociepleniem ścian, wentylacją z rekuperacją (odzyskiwanie ciepła) instalacją OZE w tym instalacją z kolektorów słonecznych.

Jeśli podatnik chce uwzględnić w uldze panele fotowoltaiczne, to nie muszą być bezpośrednio instalowane na budynku mieszkalnym, ale wytwarzana energia ma mu służyć.

Inne wsparcia – Czyste Powietrze, Mój Prąd

Można skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej i być beneficjentem takich programów jak “Czyste Powietrze” albo “Mój Prąd” lub innych, organizowanych przez Narodowy lub Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Programy dofinansowanie na termomodernizację oraz mikroinstalację OZE są zwolnione z podatków. Należy jednak pamiętać, że odliczeniu podlegają te wydatki, które ponosi podatnik. Oznacza to że, w zeznaniu podajemy kwoty pomniejszone o wielkość otrzymanego dofinansowania.

Jeśli zeznanie złożyliśmy przed otrzymaniem dotacji, to możemy złożyć korektę, ale nawet jeśli tego nie zrobimy, to dotacja będzie uwzględniona z rozliczeniu w przyszłym roku (za 2020).

Więcej szczegółów z dokładną listą uwzględnianych wydatków można znaleźć tutaj.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.