Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Pokarm dla ptaków mocno zanieczyszczony nasionami chwastów

Pokarm dla ptaków mocno zanieczyszczony nasionami chwastów

Naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Missouri w Columbii przeprowadzili badania dotyczące składu i czystości mieszanek pokarmów dla ptaków. Na 98 produktów dostępnych w sklepach aż 96% było skażone nasionami różnych gatunków szarłatu.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Badania naukowców z amerykańskiego Uniwersytetu Missouri w Columbii trwały dwa lata. W tym okresie gruntownie przebadano 98 mieszanek pokarmu dla ptaków. Mimo że można było spodziewać się zanieczyszczenia nasionami roślin niepożądanych, wyniki i tak są zaskakujące.

29 gatunków chwastów w mieszankach dla ptaków

W 98 mieszankach nasion dla ptaków znaleziono aż 29 gatunki chwastów. 96% mieszanek zawierało nasiona różnych gatunków szarłatów. W jednej próbce na dziesięć odnaleziono  Amaranthus palmeri i Amaranthus tuberculatus, szarłaty, które są odporne na działanie glifosatu. Ponadto w skład zanieczyszczeń wchodził m.in. mietelnik żakuli, ambrozja bylicolistna, sorgo dwubarwne, rdest powojowy i komosa biała. Doszukano się także zależności, np.: nasiona prosa zwyczajnego często zawierają domieszkę szarłatu a słonecznik – ambrozji i mietelnika.

„Choć trudno jest oszacować dokładną rolę, jaką odgrywa w rozprzestrzenianiu kłopotliwych chwastów w nowych regionach świata pokarm dla ptaków dostępny na rynku, to istnieje możliwość, że może to być przeoczona kwestia”- mówi Eric Oseland, jeden z autorów badania.

Naukowcy zwrócili uwagę na efektywność regulacji, które ograniczają zanieczyszczenia mieszanek produkowanych w Europie.

Wyniki opublikowano w „Invasive Plant Science and Management”. Informacje oczywiście nie powinny wpłynąć na ograniczenie dokarmiania ptaków zimą. Natomiast mają – przynajmniej z założenia – zwrócić uwagę producentów. Mieszanki stwarzają zagrożenie rozprzestrzeniania się chwastów.

Źródło: naukawpolsce.pap.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.