Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Polacy podbiją ogromny rynek. Polskie silniki zasilą indyjskie auta elektryczne

Polacy podbiją ogromny rynek. Polskie silniki zasilą indyjskie auta elektryczne

Polacy podbiją ogromny rynek. Polskie silniki zasilą indyjskie auta elektryczne

Polskie silniki zasilą indyjskie auta elektryczne! Elimen Group, polski startup tworzący napędy elektryczne podpisał porozumienie o współpracy z firmą FLASH – liderem indyjskiego sektora produkcji części elektrycznych dla pojazdów 2- i 3-kołowych. Polacy zaczynają podbój jednego z największych rynków na świecie.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Polskie silniki zasilą indyjskie auta elektryczne

Współpraca polskiego start-upu z indyjską firmą FlASH obejmować będzie projekty oraz produkcję silników i sterowników. Wspólny projekt będzie pierwszym tego rodzaju przedsięwzięciem w Indiach. 

Partnerstwo z indyjską firmą to dla polskiego podmiotu bardzo ważny krok na drodze do międzynarodowej ekspansji. Stanowi znaczący impuls dla rozwoju nowoczesnych napędów elektrycznych istotnych dla budowania zielonej przyszłości transportu. 

– Cieszymy się na współpracę z FLASH w zakresie opracowania i produkcji komponentów dla szybko rozwijającej się branży pojazdów elektrycznych na rynku indyjskim. Dzięki naszej wiedzy i doświadczeniu jesteśmy w stanie tworzyć i rozwijać napędy elektryczne, które znajdą zastosowanie w produkcji masowej. Indie to jeden z największych rynków azjatyckich i światowych, a potencjał rozwoju komponentów elektrycznych jest tam ogromnypowiedział Cezary Klimont, prezes Elimen Group.

Polacy podbiją ogromny rynek. Polskie silniki zasilą indyjskie auta elektryczne
Zespół Elimen Group, źródło: elimen.pl

FLASH od trzech dekad podbija indyjski rynek pojazdów osobowych, przyczyniając się do tworzenia czystego transportu w jednym z najbardziej zaludnionych państw świata. To ogromna szansa dla polskiej firmy.

Polacy podbiją indyjski rynek elektromobilności

W ciągu minionych dwóch lat globalna branża motoryzacyjna wykazała się dużą odpornością na kryzys. Pandemia oraz wojna w Ukrainie przyczyniły się do spowolnienia globalnej sprzedaży, ale długoterminowe perspektywy dla sektora pozostają stabilne. 

Prym w branży wiodą rynki wschodzące, takie jak Indie, gdzie w ostatnich latach szczególną popularnością cieszą się pojazdy z napędem elektrycznym (EV), a pierwszym wyborem wśród nabywców pozostają elektryczne pojazdy 2- i 3-kołowe. Według analiz można spodziewać się wzrostu tego segmentu odpowiednio o 50% i 70% do roku 2030, podczas gdy kolejne innowacje oraz ekspansja światowa mogą być dla lokalnej gospodarki warte nawet 25-40 mld dolarów amerykańskich w tym samym okresie. Oferta Elimen Group trafia zatem w sedno zapotrzebowania indyjskiego rynku. 

 – Wierzymy, że dzięki współpracy z FLASH polska myśl techniczna znajdzie zastosowanie w dynamicznie rosnącym segmencie elektrycznych 2- i 3-kołowców. Wspólnie planujemy rozszerzenie współpracy o kolejne segmenty pojazdów. Elektromobilność jest naszą pasją, a budowanie zielonej przyszłości jest naszym celemdodał Cezary Klimont.

Firma FLASH ma siedzibę w Pune, jednym z najważniejszych ośrodków przemysłowych w zachodnich Indiach, gdzie dynamicznie rozwija się przemysł samochodowy, zbrojeniowy oraz elektroniczny. FLASH jest jednym z wiodących na rynku indyjskim producentów komponentów do pojazdów elektrycznych.

Co dokładnie zakłada partnerstwo polskiej firmy z indyjskim potentatem rynku samochodów elektrycznych?

Duże perspektywy dla polskiej firmy

Współpraca z Elimen Group obejmie produkcję napędów i sterowników o mocy do 300 kW dla wszystkich segmentów pojazdów elektrycznych, od pojazdów 2- i 3-kołowych, przez pojazdy osobowe i użytkowe, aż po autobusy elektryczne. 

W Indiach FLASH będzie produkować i sprzedawać systemy opracowane przez polską firmę, podczas gdy Elimen Group będzie nadal obsługiwać pozostałe rynki międzynarodowe. Według zawartej umowy FLASH zainwestuje w rozwój wspólnego projektu równowartość 87 mln zł.

Postawy i świadomość konsumentów stale ulegają zmianom wraz z coraz częstszym akceptowaniem alternatywnych form zrównoważonej mobilności. Rządy wielu krajów świata i samorządy miejskie wprowadzają przepisy i zachęty, które pomogą przyspieszyć zmiany dotyczące elektromobilnościpowiedział Łukasz Blichewicz, prezes Grupy Assay, współwłaściciela Elimen Group. 

W Indiach  mobilność i transport odpowiadają za ponad 10% emisji całego kraju. Wdrażana jest tam mapa drogowa zmian w branży transportowej, której celem jest etapowe przejście na pojazdy napędzane elektrycznie. Polska firma zajmie ważną rolę w tej transformacji.

To nie koniec współpracy polskich firmy z azjatyckimi gigantami z branży elektromobilności. Przyszłość Izery, polskiego auta elektrycznego, nie była pewna. Po szumnych zapowiedziach przez długi czas nie doczekaliśmy się żadnych konkretów i już wydawało się, że projekt utknął na dobre. 17 listopada producent Izery, firma ElectroMobility Poland (EMP), podał jednak do wiadomości sensacyjną informację.

Geely Holding, największa prywatna chińska grupa motoryzacyjna, podpisała umowę licencyjną, w ramach której udostępni ElectroMobility Poland dedykowaną dla samochodów elektrycznych platformę SEA (Sustainable Experience Architecture). Geely Holding został tym samym partnerem technologicznym pierwszej generacji pojazdów EMP, wprowadzonych na rynek pod marką Izera.

Co współpraca z Chińczykami oznacza dla polskiego flagowego projektu z obszaru elektromobilności?

Źródło: Elimen Group, zdj. główne: Elimen Group/ Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.