Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Polskie miasta mogą otrzymać 40 miliardów na zieloną transformację

Polskie miasta mogą otrzymać 40 miliardów na zieloną transformację

Zielona transformacja przybiera na sile. Kolejna dawka dofinansowania stworzy perspektywy rozwoju dla polskich miast. Będą mogły ubiegać się o blisko 40 miliardów złotych na zazielenianie swoich obszarów. 

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Nabór wniosków wystartował

Badania wskazują jasno, że większość Polaków (ponad 60%) mieszka w miastach. W związku z tym borykają się oni z pewnymi charakterystycznymi problemami, takimi jak smog, dostępność do terenów zielonych, czy wykorzystanie odnawialnych źródeł energii.

Temat smogu poruszaliśmy na portalu niejednokrotnie, między innymi cytując głosy lekarzy z Krakowa, którzy w styczniu bieżącego roku apelowali do władz Królewskiego Miasta o wdrożenie na jego terenie strefy czystego transportu. Jak wyliczono, dzięki takiemu działaniu można uniknąć w skali roku nawet 295 przedwczesnych zgonów, spowodowanych konsekwencjami oddychania zanieczyszczonym powietrzem. Więcej o tym można przeczytać tu: Krakowscy lekarze chcą powstania Strefy Czystego Transportu. “Każdego roku można ocalić 295 istnień ludzkich”.

Ministerstwo funduszy i polityki regionalnej zdaje się wychodzić naprzeciw problemom mieszkańców polskich miast i uruchomiło program skierowany między innymi do: samorządów, instytucji kultury, szkół wyższych, prywatnych przedsiębiorców i klastrów energii, którzy będą mogli ubiegać się o wsparcie finansowe. 

– To są pieniądze na to, żeby nasze małe, średnie i większe miasteczka, a także metropolie wprowadzić w XXI wiek. Żeby stały się one jeszcze bardziej przyjazne dla mieszkańców – zapowiedziała ministra funduszy i polityki regionalnej, Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Na co mają zostać przeznaczone środki? 

Jak czytamy na stronie ministerstwa funduszy i polityki regionalnej, miasta otrzymają środki na:

  • finansowanie określonych typów inwestycji wpływających na „zazielenienie” terenów miejskich;
  • łagodzenie zmian klimatu i adaptację do nich;
  • bardziej efektywne wykorzystanie zasobów;
  • zmniejszenie poziomu zanieczyszczeń;
  • przeciwdziałanie utracie różnorodności biologicznej;
  • rewitalizację budynków i przestrzeni miejskich.

W praktyce może to oznaczać, chociażby sfinansowanie budowy parku czy torów tramwajowych, termomodernizacji, inwestycji w OZE, czy też w zeroemisyjny transport publiczny. Projekty mają zostać zrealizowane na terenach miast lub należących do miejskiego obszaru funkcjonalnego. 

– Są to ogromne środki na inwestycje w ocieplenie budynków, oczyszczalnie ścieków, w ścieżki rowerowe, parki, miejsca rekreacyjne i na nowoczesną, czystą energię, czyli wszystko to, co powoduje, że miasto jest czyste, przyjazne, zielone, nowoczesne. Pieniądze trafią przede wszystkim do samorządów, ale mogą o nie ubiegać się także spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, przedsiębiorcy. Stwarzamy bardzo duże możliwości transformacji w miastach, a także w ich otoczeniu. O wsparcie będą mogły ubiegać się związki gmin, gminy miejsko-wiejskie, które są w tak zwanym funkcjonalnym obszarze miast – powiedziała Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

O naborze wniosków

Nabór wniosków trwa od 5 kwietnia do III kwartału 2026 roku. Będzie miał charakter otwarty i ciągły do wyczerpania środków. 

Wnioski o udzielenie pożyczki należy składać elektronicznie do regionalnych oddziałów BGK. Na wsparcie „zazieleniania” miast przeznaczone jest blisko 40 mld zł (ok. 9 mld euro) z części pożyczkowej Krajowego Planu Odbudowy.

Szczegółowe informacje na temat warunków uzyskania wsparcia można znaleźć tutaj

Źródło: gov.pl

Fot.: pixabay, gettysignature, gettyimages

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.