Porównywarka taryfowa. Dowiedz się, ile kosztuje ładowanie samochodu elektrycznego w domu

Chcesz oszacować, ile wyniesie koszt ładowania samochodu elektrycznego w domu? Zrobi to za Ciebie porównywarka taryfowa, uruchomiona w ramach kampanii społecznej elektromobilni.pl. Narzędzie uwzględnia taryfy poszczególnych operatorów po podwyżkach cen energii ze stycznia tego roku. 

Jak skorzystać z porównywarki?

Na stronie internetowej kampanii należy wybrać:

  • interesującą nas taryfę danego Operatora Systemu Dystrybucyjnego (Enea, Energa, Innogy, PGE, Tauron), 
  • markę i model samochodu elektrycznego z bazy wszystkich EV dostępnych w sprzedaży na terenie Polski, 
  • deklarowany przebieg pojazdu, 
  • prognozowany udział ładowania elektryka w warunkach domowych. 

Dzięki temu dowiemy się, ile będzie nas kosztowało ładowanie pojazdu elektrycznego w cyklu miesięcznym i rocznym.

Dodatkowe opcje porównywarki

Narzędzie pozwala także wpisać zużycie energii gospodarstwa domowego na inne potrzeby. Pozwoli nam to ustalić zarówno prognozowany rachunek za energię elektryczną w nowych realiach 2021 roku, z uwzględnieniem samochodu elektrycznego, jak i bez, a także porównać wysokość rachunku z innymi dostępnymi opcjami taryfowymi. 

Oprócz obecnie obowiązujących taryf narzędzie uwzględnia również taryfy z 2020 roku, dzięki czemu możemy poznać faktyczny wzrost rachunku za prąd. 

– Urząd Regulacji Energetyki 20 stycznia br.zaakceptował taryfy dystrybucyjne dla wszystkich grup odbiorców oraz taryfy sprzedaży energii, z których korzysta ok. 60% odbiorców w Polsce z grupy gospodarstw domowych – mówi Jan Wiśniewski z Centrum Badań i Analiz PSPA, i dodaje: W taryfie dystrybucyjnej została zawarta m.in. opłata mocowa oraz opłata OZE. W konsekwencji, rachunki za prąd w gospodarstwach domowych w 2021 roku wzrosną średnio o ok. 9-10%. W jakim stopniu wpływa to na koszty ładowania samochodu elektrycznego w domu? Na to pytanie odpowiada uruchomione przez nas narzędzie.

Pozostałe narzędzia kampanii elektromobilni.pl

W ramach kampanii elektromobilni.pl uruchomiono również inne narzędzia, przydatne dla kierowców i osób zainteresowanych pojazdami elektrycznymi. 

Na stronie kampanii dostępny jest m.in. kalkulator kosztów ładowania na stacjach ogólnodostępnych (AC i DC), dzięki któremu każdy kierowca samochodu elektrycznego może obliczyć, ile zapłaci za przejechanie 100 km korzystając z usług wiodących operatorów infrastruktury w Polsce.

– Porównywarki wychodzą naprzeciw oczekiwaniom kierowców EV w Polsce. Jak wynika z Barometru Nowej Mobilności PSPA, niemal 97 proc. Polaków chciałoby ładować swój samochód elektryczny w miejscu zamieszkania, ale również mieć dostęp do szybszych ładowarek publicznych. Dzięki porównywarce taryfowej mogą wybrać najbardziej opłacalną ofertę uzupełniania energii w akumulatorze pojazdu w warunkach domowych, a kalkulator kosztów ładowania na stacjach ogólnodostępnych pozwoli im obliczać koszt ładowania akcydentalnego na szybkich stacjach DC – komentuje Łukasz Lewandowski z EV Klub Polska.