Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Poznań: kolejny raz zadbano o bezpieczeństwo zwierząt na ulicach miasta

Poznań: kolejny raz zadbano o bezpieczeństwo zwierząt na ulicach miasta

Co roku pod kołami rozpędzonych samochodów ginie bardzo duża liczba płazów i gadów. Większość z nich należy do gatunków uznanych za chronione. Dzięki akcji przeprowadzonej przez poznańskich przyrodników, przed tragicznym losem udało się uratować aż 400 osobników.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

W Poznaniu odbyła się kolejna edycja akcji, polegającej na zapewnieniu bezpieczeństwa tym zwierzętom, które szczególnie narażone są na śmierć pod kołami samochodów. Uczestnicy inicjatywy mieli znaleźć i przenieść w bezpieczne miejsce napotkane przez siebie na ulicach płazy. Dzięki temu wspierają oni ograniczenie śmiertelności tych zwierząt na poznańskich ulicach.

Współpraca, która przynosi pozytywne efekty

Przedsięwzięcie zainicjował kilka lat temu Klub Przyrodników Koło Poznańskie oraz Instytut Zoologii, który działa w ramach poznańskiego Uniwersytetu Przyrodniczego. Akcję wspiera także Zarząd Dróg Miejskich stolicy Wielkopolski. 

Jej tegoroczną edycję znacznie utrudniła wciąż trwająca pandemia koronawirusa. Ze względu na obowiązujące ograniczenia ilość osób, które mogły wziąć udział w akcji ratowania zwierząt, była mniejsza niż we wcześniejszych latach. 

Płazy pod ścisłą ochroną

Problem wymierania płazów zauważalny jest niemal na całym świecie. Akcje takie jak opisana powyżej, mogą w realny sposób przyczynić się między innymi do jego spowolnienia. W naszym kraju płazy są objęte ochroną gatunkową. Jej częścią jest między innymi odpowiednie zabezpieczenie siedlisk w których żyją te zwierzęta. Szacuje się, że na terenie naszego kraju występuje 18 różnych gatunków płazów. Można wśród nich wymienić między innymi salamandrę plamistą, ropuchę szarą czy rzekotkę drzewną.

Źródło: epoznan.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.