Produkcję piwa zasilą z OZE

Australijski browar rzemieślniczy 4 Pines z Sydney zebrał na platformie crowdfundingowej 100 tys. dolarów na budowę paneli słonecznych w swojej siedzibie. W ramach inwestycji powstanie instalacja o mocy 100 kW.

Inwestorzy mogą liczyć na zwrot w wysokości około 8% z oszczędności na zużyciu energii. – To zupełnie nowa klasa inwestycji, ponieważ nie jest ona podobna do tych na rynku giełdowym, walutowym czy w nieruchomości. Jest to coś, co możemy przewidzieć w dokładnym zakresie, a jedynym ryzykiem jest wyłącznie bankructwo użytkowników końcowych – powiedział Warren Yates z ClearSky Solar Investment, firmy, która będzie współtworzyć ten projekt.

Warto zauważyć, że wraz ze wzrostem kosztów energii deweloperzy i właściciele nieruchomości dostrzegają korzyści wynikające z tworzenia własnych odnawialnych źródeł energii, z których korzystają również nabywcy i najemcy. W przypadku 4 Pines firma zapłaci tańsze ceny energii elektrycznej w ramach 10-letniej umowy. Początkowo panele słoneczne zapewnią 40% zapotrzebowania 4 Pines na energię elektryczną. Firma ma jednak nadzieję na pełne wykorzystanie całej swojej energii ze źródeł odnawialnych do 2025 r. – Chcemy warzyć piwo przez następne 100 lat i rozumiemy potrzebę podjęcia działań na rzecz klimatu. Dostrzegamy wartość i znaczenie energii odnawialnej. Nie chcemy być jedynymi, którzy skorzystają z systemu słonecznego nastawionego na zasilanie – powiedziała Kiera Murphy, kierownik ds. zrównoważonego rozwoju 4 Pines.

Browar spod Krakowa zasilany fotowoltaiką

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

Wyspy Marshalla są 10 razy bardziej radioaktywne niż Czarnobyl

Podczas testowania gleby pod kątem radioaktywnego plutonu-239 i -240 naukowcy odkryli, że niektóre wyspy z archipelagu Marshalla miały poziom stężenia nie 10, a 1000 razy wyższy niż na Fukushimie (gdzie trzęsienie ziemi i tsunami doprowadziły do topnienia reaktorów jądrowych) i około 10 razy wyższy niż poziom w strefie wykluczenia w Czarnobylu. Skąd skażenie?

Francuscy prosumenci są zwolnieni z podatku od końcowego zużycia energii elektrycznej

Ministerstwo Gospodarki i Finansów wyeliminowało niejasność w kodeksie podatkowym. Francuzi nie podlegają podatkowi od własnego zużycia energii słonecznej – nawet w przypadku instalacji fotowoltaicznych wynajmowanych lub dzierżawionych. Zmiany ustawodawcze pozwalają deweloperom energii odnawialnej na wprowadzenie innowacji w swoich modelach biznesowych.