Produkcję piwa zasilą z OZE

Australijski browar rzemieślniczy 4 Pines z Sydney zebrał na platformie crowdfundingowej 100 tys. dolarów na budowę paneli słonecznych w swojej siedzibie. W ramach inwestycji powstanie instalacja o mocy 100 kW.

Inwestorzy mogą liczyć na zwrot w wysokości około 8% z oszczędności na zużyciu energii. – To zupełnie nowa klasa inwestycji, ponieważ nie jest ona podobna do tych na rynku giełdowym, walutowym czy w nieruchomości. Jest to coś, co możemy przewidzieć w dokładnym zakresie, a jedynym ryzykiem jest wyłącznie bankructwo użytkowników końcowych – powiedział Warren Yates z ClearSky Solar Investment, firmy, która będzie współtworzyć ten projekt.

Warto zauważyć, że wraz ze wzrostem kosztów energii deweloperzy i właściciele nieruchomości dostrzegają korzyści wynikające z tworzenia własnych odnawialnych źródeł energii, z których korzystają również nabywcy i najemcy. W przypadku 4 Pines firma zapłaci tańsze ceny energii elektrycznej w ramach 10-letniej umowy. Początkowo panele słoneczne zapewnią 40% zapotrzebowania 4 Pines na energię elektryczną. Firma ma jednak nadzieję na pełne wykorzystanie całej swojej energii ze źródeł odnawialnych do 2025 r. – Chcemy warzyć piwo przez następne 100 lat i rozumiemy potrzebę podjęcia działań na rzecz klimatu. Dostrzegamy wartość i znaczenie energii odnawialnej. Nie chcemy być jedynymi, którzy skorzystają z systemu słonecznego nastawionego na zasilanie – powiedziała Kiera Murphy, kierownik ds. zrównoważonego rozwoju 4 Pines.

Browar spod Krakowa zasilany fotowoltaiką