Projekt Baltic Pipe będzie gotowy do 2022 roku?

Projekt Baltic Pipe będzie gotowy do 2022 roku?

Współpraca między Polską a Danią zaczyna nabierać rozpędu, dzięki czemu już niebawem kraj nad Wisłą będzie mógł raz na zawsze uniezależnić się od dostaw rosyjskiego gazu. Jak się okazuje, jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to gazociąg Baltic Pipe będzie gotowy do 1 października 2022 roku.

Projekt Baltic Pipe i rozbudowy przepustowości terminalu LNG będą uzupełnione o interkonektory na granicach. Cały system ma być gotowy do pierwszego dnia w roku gazowym 2022, tzn. do 1 października 2022 roku (…). Począwszy od roku 2022 r., pod względem zaopatrzenia w gaz w Polsce będzie normalnie i będziemy w stanie zapewnić dostawy do odbiorców w Polsce niezależnie od tego, z czym w tej chwili mamy do czynienia. Powiem prosto: dostawcy rosyjscy dyktują ceny administracyjne. Oczywiście to podlega politycznym decyzjom w Moskwie, a nie jest regulowane w żaden sposób rynkowo – powiedział Piotr Naimski, pełniący funkcję pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej.

Polsko-duński projekt Baltic Pipe ma być odpowiedzią na Nord Stream, który jest niebezpieczny z punktu widzenia rodzimego bezpieczeństwa energetycznego. Z Baltic Pipe Polska ma pobierać 18 miliardów sześciennych gazu w ciągu roku – taka ilość może pozwolić na jej gazowe bezpieczeństwo.

Co więcej, możliwe jest, że podpisane wcześniej memorandum pomiędzy Polską a Danią otworzy drogę duńskim firmom z branży wiatrowej do inwestowania na polskich wodach terytorialnych Morza Bałtyckiego. Oficjalnie nie zostało to jeszcze potwierdzone, jednak istnieją przesłanki mówiące o tym, że gazowa inwestycja może także przyśpieszyć rozwój odnawialnych źródeł energii w Polsce.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.