Wiadomości OZE Projekt Baltic Pipe będzie gotowy do 2022 roku? 11 października 2017 Wiadomości OZE Projekt Baltic Pipe będzie gotowy do 2022 roku? 11 października 2017 Przeczytaj także Polska Bakterie w miejskich tężniach. Kraków chce wprowadzenia norm sanitarnych Miejskie tężnie zaczęły powstawać, by pełnić rolę „mini-uzdrowisk” dostępnych dla mieszkańców miast. W ostatnim czasie stały się bardzo popularne, dzięki wskazywanym prozdrowotnym właściwościom. Dzięki inicjatywom samorządów oraz często w wyniku głosowań na projekty Budżetu Obywatelskiego następne obiekty tego typu zaczęły pojawiać się w kolejnych miejscach w Polsce. Jednak te drewniane konstrukcje z gałązek tarniny mogą kryć niewidoczne zagrożenie. Badania mikrobiologiczne dowodzą, że często przy niewłaściwym utrzymaniu miejskie tężnie mogą stać się środowiskiem sprzyjającym rozwojowi bakterii i grzybów. Problemem ma być brak odpowiednich regulacji prawnych, co sprawia, że nie są zapewnione odpowiednie warunki sanitarne. Polska Giełda bije rekordy, a firmy zwalniają tysiące pracowników. Narasta cichy kryzys polskiej gospodarki Początek roku pokazał wyraźny kontrast w polskiej gospodarce – rekordy na warszawskiej giełdzie zbiegły się z falą zwolnień i pogarszającą się sytuacją na rynku pracy. Rosnące koszty działalności sprawiają, że część przedsiębiorców ogranicza inwestycje lub całkowicie wycofuje się z mniej rentownych segmentów rynku. Efektem są tysiące zwolnień i najsłabsza sytuacja na rynku pracy od ponad czterech lat. W tle tego kryzysu sektor energetyczny przechodzi gwałtowną transformację, od której zależą koszty prowadzenia biznesu w kraju nad Wisłą. Współpraca między Polską a Danią zaczyna nabierać rozpędu, dzięki czemu już niebawem kraj nad Wisłą będzie mógł raz na zawsze uniezależnić się od dostaw rosyjskiego gazu. Jak się okazuje, jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to gazociąg Baltic Pipe będzie gotowy do 1 października 2022 roku. Reklama Projekt Baltic Pipe i rozbudowy przepustowości terminalu LNG będą uzupełnione o interkonektory na granicach. Cały system ma być gotowy do pierwszego dnia w roku gazowym 2022, tzn. do 1 października 2022 roku (…). Począwszy od roku 2022 r., pod względem zaopatrzenia w gaz w Polsce będzie normalnie i będziemy w stanie zapewnić dostawy do odbiorców w Polsce niezależnie od tego, z czym w tej chwili mamy do czynienia. Powiem prosto: dostawcy rosyjscy dyktują ceny administracyjne. Oczywiście to podlega politycznym decyzjom w Moskwie, a nie jest regulowane w żaden sposób rynkowo – powiedział Piotr Naimski, pełniący funkcję pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej. Polsko-duński projekt Baltic Pipe ma być odpowiedzią na Nord Stream, który jest niebezpieczny z punktu widzenia rodzimego bezpieczeństwa energetycznego. Z Baltic Pipe Polska ma pobierać 18 miliardów sześciennych gazu w ciągu roku – taka ilość może pozwolić na jej gazowe bezpieczeństwo. Co więcej, możliwe jest, że podpisane wcześniej memorandum pomiędzy Polską a Danią otworzy drogę duńskim firmom z branży wiatrowej do inwestowania na polskich wodach terytorialnych Morza Bałtyckiego. Oficjalnie nie zostało to jeszcze potwierdzone, jednak istnieją przesłanki mówiące o tym, że gazowa inwestycja może także przyśpieszyć rozwój odnawialnych źródeł energii w Polsce. Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.