Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Przegląd wydarzeń tygodnia: OZE i ekologia – 9.09. – 15.09.

Przegląd wydarzeń tygodnia: OZE i ekologia – 9.09. – 15.09.

Czas na podsumowanie II tygodnia września! Co wydarzyło się w branży OZE w Polsce i na świecie? Gdzie i dlaczego rozgorzała walka o ochronę środowiska oraz jakie katastrofy ekologiczne dotknęły naszą planetę? Sprawdźcie, co istotnego działo się w tym tygodniu!

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Informacje prawne i regulacje

Zrównanie podatku VAT dla przydomowych instalacji fotowoltaicznych
Sejm przyjął poprawki do nowelizacji ustawy o ochronie środowiska. Zmiana przewiduje zrównanie podatku VAT do 8% dla wszystkich okołodomowych mikroinstalacji fotowoltaicznych.

Branża OZE

Rekordowy wzrost cen białych certyfikatów
Sesyjne notowania Towarowej Giełdy Energii za ubiegły miesiąc wykazały, że średnia cen białych certyfikatów osiągnęła w ramach indeksu PMEF rekordowy poziom 1513,95 zł/toe.

Columbus Energy zbuduje farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy 10,5 MWp. Szacuje się, że wartość rynkowa po wybudowaniu inwestycji wyniesie około 35-40 mln złotych.

W Iranie uruchomiono 14 kolejnych zielonych elektrowni. Pod inwestycje wyselekcjonowano te obszary kraju, które wykazywały problemy z deficytem energii elektrycznej. Inwestycje pochłonęły łącznie ok. 106 milionów dolarów oraz ponad 107 milionów euro.

Walka o środowisko

Greenpeace protestuje przeciwko węglowi w Polsce
W poniedziałek aktywiści Greenpeace zablokowali wpływ do Gdańskiego portu statku z węglem na pokładzie. Następnego dnia Straż Graniczna zatrzymała dwoje działaczy. Po jedniodniowym okupowaniu dźwigów rozładunkowych, w czwartek aktywiści zakończyli akcję. Domagali się od polskiego rządu radykalnych działań w kwestii redukcji eksploatacji węgla.

Bezzałogowy statek powietrzny powstaje na Politechnice Lubelskiej
Statek będzie zasilany napędem elektrycznym. Zostanie wyposażony w śmigła z regulowanym wektorem siły ciągu. Będzie mógł lądować jak wiatrakowiec (bez dodatkowych wirników) lub jak wirnikowiec (pionowo). Według naukowców z Politechniki Lubelskiej niezależne układy napędowe i różne sposoby lądowania dadzą przewagę – poprawione bezpieczeństwo – w porównaniu z konkurencyjnymi pojazdami latającymi.

Katastrofy ekologiczne

Około 322,5 miliona ton dwutlenku węgla oddała Polska w 2018 roku do atmosfery, według przeglądu statystycznego BP. To o 7,1 miliona więcej niż w poprzednim roku. W przeliczeniu na pojedynczą osobę , Polak emituje do atmosfery więcej CO2 od Chińczyka czy Hindusa. Różnica przekracza 40 kilogramów.

Szalejący w Japonii tajfun Faxai zniszczył największą pływającą tam elektrownię solarną. Zajmowała powierzchnię 44 akrów i składała się z ponad 50 000 modułów słonecznych. W wyniku uszkodzeń mechanicznych paneli wybuchł pożar. Elektrownia dostarczała około 16 000 MWh do blisko 5000 gospodarstw.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.