Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Sadzić, nie wycinać. Wielkie plany zazielenienia Szczecina

leaf

Sadzić, nie wycinać. Wielkie plany zazielenienia Szczecina

Ochrona drzew przed wycinką jest ostatnio coraz częściej poruszanym tematem w kraju. W obliczu wielu zjawisk, których finalnym, mocno odczuwalnym i widocznym efektem jest ocieplenie klimatu, warto inwestować nie w wycinanie drzew ze wspólnej przestrzeni, ale ich sadzenie. Miasto Szczecin ma w związku z tym ambitne cele.

BANER MOBILEB1
Reklama

Plany miasta

Projekt sadzenia nawet kilkudziesięciu tysięcy drzew rocznie w Szczecinie znalazł się w budżecie miasta. Pracownicy miejskich lasów planują posadzić nawet 20 tysięcy drzew rocznie. Władze, chcąc pobić zeszłoroczny rekord zasadzenia 630 drzewek, przeznaczają na tegoroczne prace kwotę 900 tysięcy złotych. Dla porównania, w 2020 roku, wydano na te cele blisko 600 tysięcy. Przetarg ogłoszony przez Zakład Usług Komunalnych zostanie ogłoszony w połowie roku, a drzewa pojawią się w rozległej miejskiej przestrzeni na jesień.

Proces związany z zazielenieniem Szczecina wiąże się nie tylko z samym zasadzaniem, ale obejmuje też pielęgnację, podlewanie, ewentualne nawożenie i odchwaszczanie. Nowe drzewa mają być sadzone w różnych obszarach miasta, między innymi w parkach, czy pomiędzy pasami dróg. Wśród gatunków, które pojawią się w przestrzeni, znajdują się lipy, jarzęby, klony, wiśnie, kasztanowce, buki, świerki, brzozy, daglezje, graby, a nawet okazałe platany. Szczecińscy pracownicy lasów miejskich ogłosili, że w mieście każdego roku ma przybywać ponad 20 tysięcy drzew. 

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

Sadzenie powinno wynagrodzić wycinkę

Jak podaje portal wiadomości Szczecin, od początku tego roku w mieście wycięto 294 drzewa. Wydane pozwolenia miały związek z inwestycjami drogowymi. Władze miasta zachowały 47 planowanych do wycinki drzew. Szczecin chce zachować równowagę pomiędzy ściętymi a zasadzonymi drzewami. Decyzje o wycinkach w miejskiej przestrzeni podejmuje urząd marszałkowski, wojewoda lub wojewódzki konserwatora zabytków – w zależności od tego, gdzie znajdują się drzewa. Ustawa o ochronie przyrody – art.90 ust 2 reguluje postanowienia i ostateczne decyzje o wycince.

Deklarowaliśmy tyle, ale mamy pewną niespodziankę. Zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważna w naszym życiu jest zieleń. Z tego powodu postanowiliśmy, że drzew posadzimy dwa razy więcej – ponad 40 tysięcy. Będziemy chcieli połączyć to ze spotkaniami z dziećmi, z zajęciami terenowymi. Ale to jeszcze nie koniec. Jako Zakład Usług Komunalnych przygotowujemy wydarzenie, jakiego w naszym mieście jeszcze nie było. O szczegółach poinformujemy niebawem poinformował Zakład Usług Komunalnych.

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

źródło: Wiadomości Szczecin

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.