Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Sasin: górnictwo jest za drogie. Czy kopalnie zostaną zamknięte z dnia na dzień?

Sasin: górnictwo jest za drogie. Czy kopalnie zostaną zamknięte z dnia na dzień?

Podczas wizyty w Zgierzu Wicepremier i Minister Aktywów Państwowych Jacek Sasin stwierdził, że produkcja energii z węgla jest niekonkurencyjna w porównaniu z innymi źródłami energii. Powodem są bardzo wysokie opłaty za emisje CO2. Tymczasem górnicy szykują protest. 

B1
Reklama
Pion mobiPion
Reklama

Sasin zapewnia, że nie ma się czego obawiać

Wicepremier wyjaśnił, że w dzisiejszych warunkach produkcja energii z węgla staje się coraz droższa, a tym samym nieopłacalna. Przypomniał, że najnowszy projekt Ministerstwa Klimatu – Polityka Energetyczna Polski – zakłada wycofanie się z użycia węgla w ciepłownictwie indywidualnym do 2030 roku w miastach oraz do 2040 roku na obszarach wiejskich. Zapewnił, że tempo zmian zostało dostosowane do warunków krajowych. 

– Rozmawiamy z naszymi europejskimi partnerami wskazując na nasze uwarunkowania w energetyce, na fakt posiadania silnego górnictwa, wskazujemy na to, że Polska powinna być traktowana nieco inaczej niż pozostałe kraje europejskie – skomentował. 

Reklama

Co z miejscami pracy?

W kopalniach węgla kamiennego pracuje ok. 85 tys. osób. Sasin powiedział, że rząd zdaje sobie sprawę z sytuacji zatrudnionych w tym sektorze. Zapewnił, że górnicy otrzymają pomoc w przebranżowieniu lub znalezieniu pracy w innym sektorze.

– Pracujemy w tym zakresie. Jest przyjęty i modyfikowany program dla Śląska, ale również włączamy w te działania inne obszary, na których ważną częścią jest górnictwo czy energetyka konwencjonalna. To są wszystkie te czynniki, które musimy wziąć pod uwagę w ramach prac rządowych – oświadczył wicepremier. 

Górnicy nie wierzą Sasinowi

W środę związki zawodowe z Polskiej Grupy Górniczej (PGG) rozdawały pracownikom kopalń ulotki namawiające do stawienia czynnego oporu wobec “wymuszonej przez Unię Europejską próby przyspieszenia likwidacji polskiego sektora wydobywczego”. Dzień wcześniej, na polecenie szefa śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominika Kolorza, kopalnie na Górnym Śląsku i w Zagłębiu Dąbrowskim zostały oflagowane w ramach ogłoszonego pogotowia strajkowego. Centrale związkowe regionu domagają się spotkania z premierem Mateuszem Morawieckim. Jeśli nie dojdzie do niego do 21 września, górnicy rozpoczną protesty. Związkowcy uważają, że komunikaty rządu odnośnie przyszłości górnictwa są wzajemnie sprzeczne. 

– W doniesieniach medialnych wymienia się dziś kolejne kopalnie do natychmiastowej likwidacji: Bolesław Śmiały, Piast-Ziemowit oraz Janina i Sobieski z Tauron Wydobycie. Poważnie zagrożone są nawet kopalnie przynoszące spore zyski, jak chociażby KWK ROW – oceniają przedstawiciele górniczych central. 

Wieloletnie zaniedbania i czynniki zewnętrzne

W komentarzu dla portalu Energetyka24 Dawid Piekarz, wiceprezes Instytutu Staszica, zauważa, że zła sytuacja polskiego górnictwa ma swoje źródło w czynnikach zewnętrznych. Do przyczyn niepowodzeń przemysłu wydobywczego zalicza politykę klimatyczną i dekarbonizację UE oraz spowolnienie w globalnej gospodarce spowodowane pandemią koronawirusa. Jednak równie negatywny wpływ miało zaniedbywanie inwestycji oraz rozwoju technologicznego. Nadwyżki finansowe przeznaczane były na wzrost wynagrodzeń, w tym tych wypłacanych pracownikom wciąż rozbudowywanej administracji. 

Źródło: energetyka24.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.