Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Mniej węgla, więcej OZE? Do 2040 roku

odejście od węgla

Mniej węgla, więcej OZE? Do 2040 roku

Odejście od stosowania węgla w polskim sektorze komunalno-bytowym mogłoby nastąpić do 2040 roku – powiedziała Hanna Uhl, dyrektor departamentu gospodarki niskoemisyjnej Ministerstwa Rozwoju. Słowa padły podczas kończącej się właśnie konferencji Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej w Serocku.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Jest zgoda na zmiany

Hanna Uhl podkreśliła, że sektor komunalno-bytowy (m. in.: gospodarstwa domowe, lokalne kotłownie, warsztaty itp.) jest bardzo ważny i tym tematem zajmuje się obecnie resort. A dokładniej odejściem od węgla kamiennego.

Chcemy, aby węgiel zniknął z tego sektora do 2040 roku. Myślę, że w tym zagadnieniu jest już zgoda wewnątrz rządu. W zakresie wyzwań, które za sobą niesie, wiąże się z dostosowaniem sieci energetycznych, systemów grzewczych. Razem z NCBiR [przyp.red.: Narodowe Centrum Badań i Rozwoju]  ruszyliśmy z konkursem dotyczącym wdrażania transformacji energetycznej wśród firm cytuje portal biznesalert.pl.

Z raportu “Ciepłownictwo w Polsce”, wydanego w 2019 roku przez Forum Energii wynika, że zużycie węgla do celów grzewczych w Polsce wyniosło 24 mln ton. Z tego aż 12 mln ton jest spalane w gospodarstwach domowych ogrzewanych indywidualnie i przez innych drobnych odbiorców węgla. W 2017 roku węgiel kamienny odpowiadał za 47,7% wytworzonego ciepła.

OZE – właściwy kierunek

Według dyrektor odnawialne źródła energii wydają się właściwym kierunkiem rozwoju. Ważne jest tutaj podejmowanie rozwiązań, które pozwolą adaptować się do zmian wszystkim grupom społecznym. Chodzi także o sektory związane z węglem, choćby górnictwo.

Polska gospodarka potrzebuje własnego tempa dojścia do neutralności klimatycznej. Wymaga to pracy całego rządu. Pojawia się termin sprawiedliwej transformacji, a to nie oznacza odkładania tematu, ale ochronę grup społecznych, rozwiązań, które pozwolą im adaptować się do zmianczytamy w portalu biznesalert.pl.

Uhl podkreśliła też, że głównymi źródłami energii mogą być fotowoltaika i pompy ciepła.

Energetyka jądrowa

Podczas konferencji padły także słowa dotyczące energetyki jądrowej. Hanna Uhl zaznaczyła, że w Polsce atom nie będzie konkurencją dla OZE. Podała przykład Francji, w której zbyt duży udział atomu spowodował trudności, a w tej chwili rząd i społeczeństwo myślą tam o sposobach alternatywnej produkcji energii.

Konferencja Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej to największe branżowe wydarzenie w Polsce poświęcone energetyce wiatrowej, podczas którego eksperci dzielą się wiedzą i doświadczeniem w zakresie najnowszych rozwiązań i trendów w branży energetyki wiatrowej.

 Źródło: PAP, biznesalert.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.