Śmietnisko leków w centrum Łodzi

Śmietnisko leków w centrum Łodzi

Łódź zmaga się od trzech lat z problematycznym wysypiskiem śmieci. Znajdują się wśród nich opakowania po lekach, beczki z toksycznymi cieczami i odpady medyczne. Kto posprząta ten niebezpieczny śmietnik?

Kto posprząta po sobie przeterminowane leki?

Składowisko przeterminowanych leków znajduje się nieopodal stadionu w dzielnicy Widzew. Trzy lata temu spółka Spreco zajmująca się wywozem i utylizacją odpadów przywiozła tutaj śmieci, jednak pozostawiła je i zniknęła bezpowrotnie. Teraz, właściciel terenu i miasto nie mogą dojść do porozumienia i zdecydować, kto ma posprzątać toksyczne odpady.

Na składowisku można znaleźć ogromną ilość plastikowych blistrów po lekach, butelki z syropami, pudełka, beczki z toksycznymi substancjami oraz niezużyte i przeterminowane leki.

image 6
fot. facebook/tokfm

Równolegle wybrane apteki łódzkie przyjmują odpady medyczne, które wrzuca się do dedykowanych pojemników. Nie wolno do nich jednak wrzucać zużytych igieł, strzykawek, czy opatrunków.

ev sustainability digital ad 300x250 921167513 PL final jun28 1
ev sustainability digital ad 750x200 949073423 PL PL Aug22 final 1

Sprawdź też przegląd problemów z odpadami w zeszłym roku

Kto sieje wiatr…

Sterty śmieci są rozwiewane przez wiatr. Trafiają na łódzkie ulice. Dodatkowo, jak podaje redakcji TOK FM przedsiębiorca z okolicy, z miejsca wydobywa się nieprzyjemny odór. Jeszcze większym zagrożeniem jest prawdopodobieństwo wybuchu pożaru. Zjawisko to często jest wynikiem istnienia nielegalnych lub, jak w tym wypadku opuszczonych składowisk odpadów.

Teren składowiska jest administrowany przez spółkę Textilimpex. Zdecydowana większa udziałów należy do Ministerstwa Aktywów Państwowych. Jednak spółka podaje, że nie jest odpowiedzialna za oczyszczenie terenu z odpadów. Kto zatem ma się nimi zająć? Miasto, podaje dyrektor spółki. Spór pomiędzy odpowiedzialnością za toksyczne śmieci trwa od trzech lat. Sprawa znalazła się nawet w sądzie, a sterty śmieci nadal straszą oraz stanowią poważne zagrożenie dla ludzi, zwierząt i całego środowiska naturalnego.

źródło: tokfm.pl, uml.lodz.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.