Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Smogexpress – nowa kampania Krakowskiego Alarmu Smogowego

cracow

Smogexpress – nowa kampania Krakowskiego Alarmu Smogowego

Dzisiaj odbyła się konferencja prasowa zorganizowana przez Krakowski Alarm Smogowy. Podczas panelu dyskutowano o tym, czy na terenie miasta, a szczególnie w sąsiadujących z Krakowem gminach uda się terminowo wymienić trujące kotły, zwane kopciuchami. O kwestiach związanych z inicjatywami gmin na rzecz czystego powietrza rozmawiali też reprezentanci Zabierzowskiego i Wielickiego Alarmu Smogowego. Świat OZE uczestniczył w tym spotkaniu.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Problem smogu jest bezpośrednio związany z naszym zdrowiem. Wie o tym Krakowski Alarm smogowy, który od lat walczy w celu poprawy jakości powietrza w Krakowie i sąsiadujących z nim gminach ościennych. Szczególnie w nich należy zintensyfikować działania na rzecz czystszego powietrza. Wymiana kopciuchów to jeden z głównych kroków zgodnych z nowym programem Czystego Powietrza oraz Uchwałą Antysmogową.

Nowa kampania – pożyteczny tabloid

Tabloid Smogexpress – to nowa kampania uświadamiająca, a zarazem obalająca mity narosłe wokół zagadnień dotyczących smogu, wymiany kotłów i programów wspierających mieszkańców w energetycznej przemianie. Smogexpress jest już wydrukowany i ma zostać dostarczony do skrzynek pocztowych mieszkańców gmin, które zmagają się z zanieczyszczeniami powietrza. Dzięki analizie i wywiadom przeprowadzonym wśród mieszkańców, Alarm Smogowy mógł poznać najważniejsze wyzwania i problemy lokalnych społeczności. Smogexpress jest niczym błysk światełka w tunelu – rozszerza horyzonty, informuje i daje realny wgląd w kwestie ochrony wspólnego środowiska.

125866361 801215253785476 2644929282868558619 n
Smogexpress z dostawą pod same drzwi

Dziennikarz Smoglabu, Tomasz Borejza mówił o obowiązku informowania ludzi o stanie naszego powietrza. Szczególnie że odpowiadamy za nie my wszyscy. Smoglab we współpracy z Krakowskim Alarmem Smogowym stworzył tabloid, którego forma pozwala dotrzeć do osób, niekorzystających z Internetu. – Chcemy pokonać niewiedzę i dezinformację – mówił dziennikarz.

Forma, nieprzypadkowo jest podobna do Superexpressu, czy Faktu, ale treści w zawarte w Smogexpressie są zdecydowanie poważnepowiedział Tomasz Borejza.

Gminy palą, cierpi Kraków

Krakowski Alarm Smogowy trzyma rękę na pulsie, kontrolując postępy w procesie wymiany kotłów w Małopolsce. Jak podano na konferencji, do wymiany jest wciąż około 33 tys. kotłów. Podczas spotkania prowadzący pokazali prezentacje przedstawiające, jak poszczególne gminy radzą sobie z wymianą kotłów. Największą determinacją w wymianie kotłów wykazała się Skawina i Wieliczce, a najmniejszą w Biskupice, Świątniki Górne, Mogilany, czy Michałowice – tutaj zmiany następują powoli.

Termin wymiany wszystkich kotłów nieubłaganie się zbliża (1.01.2023 – red.) Spodziewamy się konfliktu społecznego – mieszkańcy czekają na nowe przepisy, bo nie chcą żyć w zanieczyszczonym powietrzu. Samorządy mają szczególnie ważną rolę i to one muszą się radykalnie zmobilizować. – powiedział Paweł Halny z Wielickiego Alarmu Smogowego.

Tempo wymiany kotłów jest bardzo nierównomierne. Skawina jest przykładem gminy, która stara się aktywnie reagować: wymieniać piece i informować mieszkańców o zagrożeniach związanych ze smogiem. Skawina oferuje mieszkańcom programy wsparcia.

Problem spalania śmieci i palenia w kopciuchach nie zatrzymuje się jedynie w gminach, a przedostaje się z nich do Krakowa. Zabierzów i Wieliczka w godzinach szczytu “produkują” ogromną ilość smogu, która napływa do Krakowa. 

Kraków jest jak wanna – zanieczyszczenia wpływają do nas, Krakowski Alarm Smogowy od dawna mówi o tym, że w walkę ze smogiem trzeba włączyć sąsiadujące gminy mówił Andrzej Guła specjalizujący się w dziedzinie ochrony powietrza. 

Kroki gmin ku oczyszczaniu środowiska

Jak powiedzieli Światu OZE przedstawiciele Alarmu Smogowego, przez cały rok do małopolskiej aplikacji Ekointerwencja napłynęło 1800 zgłoszeń. Program umożliwia dodawanie na mapie lokalizacji, gdzie podejrzewa się łamanie prawa dotyczącego ochrony środowiska – w tym palenia niebezpiecznych dla zdrowia odpadów i innych surowców. Jak podał Andrzej Guła, niepokojące mogą być kroki podobne do tych, podjętych przez województwo śląskie – ograniczono tam obecnie ilość kontroli dotyczących spalania niebezpiecznych surowców w piecach, na przykład opon i olejów.

W niektórych gminach od nowego roku mają powstawać inicjatywy na rzecz ochrony środowiska i walki ze smogiem, na przykład: projekt eko doradca, punkt obsługi programu Czyste Powietrze, kontrole interwencyjne. Można korzystać także ze wspomnianej Ekointerwencji na stronie województwa małopolskiego.

125959628 280238886765023 304254085616036900 n

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.