Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Solaris największym producentem autobusów bezemisyjnych w Europie! Polska firma liderem

Solaris

Solaris największym producentem autobusów bezemisyjnych w Europie! Polska firma liderem

Solaris osiągnął pozycję nr 1 na rynku autobusów bezemisyjnych w Europie w roku 2021 z udziałem 15,1% rynku. Polska firma wyrosła na największego producenta autobusów bateryjnych i wodorowych na rynku europejskim. Jakie wyniki osiągnął w ubiegłym roku Solaris?

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Solaris – polski lider w Europie

Mimo trwającej w roku 2021 pandemii, która miała istotny wpływ na wiele gałęzi gospodarki, firma Solaris zanotowała w ubiegłym roku dobre wyniki sprzedażowe. Solaris w roku 2021 sprzedał łącznie 1492 pojazdy i wygenerował przychody na poziomie 721 mln euro. Już w 2020 roku Solaris zajął pierwsze miejsce w Europie pod względem liczby dostarczonych autobusów elektrycznych. Producent autobusów osiągnął wtedy rekordową sprzedaż, która wyniosła 1560 pojazdów.

Solaris w 2021 dostarczył swoje produkty do klientów z 18 krajów. Do największych odbiorców pojazdów marki Solaris w minionym roku należeli operatorzy z Polski, Niemiec, Hiszpanii, Estonii, Włoch, Rumunii, Czech, Izraela oraz Szwajcarii. Solaris 19. rok z rzędu został liderem rynku niskopodłogowych autobusów miejskich w Polsce z udziałem 63,7%.

udzial napedow
źródło: solarisbus.com/pl/biuro-prasowe

Firma w roku 2021 sprzedała aż 54 autobusy wodorowe na rynek włoski, niemiecki, holenderski i szwedzki. Po raz pierwszy Solaris Urbino 12 hydrogen został zaprezentowany w roku 2019. Od tego momentu zainteresowanie technologią wykorzystującą ogniwa paliwowe dynamicznie rośnie. Jakie jeszcze zamówienia zrealizowała polska firma?

Najważniejsze kontrakty Solaris

Największe wygrane kontrakty Solarisa w roku 2021 to m.in.:

  • Kontrakt na dostawę łącznie 123 autobusów elektrycznych do Rumunii (do końca 2022 roku).
  • Przetarg na dostawę 250 autobusów Solaris Urbino 12 napędzanych sprężonym gazem ziemnym dla EMT Madryt, drugiego największego operatora transportu publicznego w Europie. 
  • Zamówienie na dostawę 24 autobusów elektrycznych dla TMB Barcelona. Solaris Urbino electric trafią do stolicy Katalonii do końca 2022 roku. 
  • Umowa na 100 ekologicznych autobusów miejskich napędzanych sprężonym gazem ziemnym (CNG) podpisaną z estońskim przewoźnikiem Aktsiaselts Tallinna Linnatransport (TLT) z Tallina. W roku 2021 Estonia była jednym z istotniejszych rynków zbytu dla Solarisa. 
  • Istotne na europejskim rynku autobusowym zamówienie na 161 sztuk hybrydowych (spalinowo-elektrycznych) Urbino 12 dla Opérateur de Transport de Wallonie (OTW), operatora transportu publicznego we francuskojęzycznej części Belgii. Pojazdy trafią do Namur, Liège oraz Charleroi w 2022 roku.
  • Umowa na dostawę 24 autobusów Urbino 12 electric wraz z infrastrukturą ładowania do Ostrawy podpisana z przewoźnikiem Dopravní Podnik w Ostrawie (DPO). 

Na koniec 2021 roku liczba przyszłych zamówień Solarisa wyniosła 1260 pojazdów, zatem można spodziewać się dalszego umocnienia polskiej marki na rynku autobusów elektrycznych w Europie. 

Chcesz wiedzieć więcej o rozwoju elektromobilności w Polsce? Zobacz artykuł:

źródło i zdj. główne: solarisbus.com/pl/biuro-prasowe

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.