Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Powstaje największa pływająca farma fotowoltaiczna w Europie. Kolejny krok w stronę niezależności energetycznej

Powstaje największa pływająca farma fotowoltaiczna w Europie. Kolejny krok w stronę niezależności energetycznej

W Portugalii powstaje największa pływająca farma fotowoltaiczna w Europie. Projekt jest częścią strategii dynamicznego odejścia od importowanego gazu. Energia produkowana przez pływające panele PV ma dostarczać energię do 1500 okolicznych domów i być tańszą alternatywą dla paliw kopalnych. 

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Portugalia rezygnuje z paliw kopalnych 

Portugalia jest jednym z najszybciej rozwijających się krajów pod względem transformacji energetycznej. Pod koniec zeszłego roku kraj Półwyspu Iberyjskiego zakończył plan dekarbonizacji realizowany od 2017 roku. Tym samym dołączył do Belgii, Austrii i Szwecji jako kolejne państwo wolne od spalania węgla. 

Odnawialne źródła energii zaspokajają nawet 70% zapotrzebowania na energię w Portugalii. To wynika ze sprzyjających warunków – dużej ilości słońca i atlantyckich wiatrów, które pozwoliły na dynamiczny rozwój fotowoltaiki i energii wiatrowej. 

Niestety, reszta potrzebnej energii pochodzi z importowanego gazu. Chociaż Portugalia, tak samo jak większość krajów Europy Zachodniej, importuje minimalne ilości gazu z Federacji Rosyjskiej, nie chroni jej to przed dynamicznymi wzrostami cen paliw kopalnych na rynku.

Co planuje Portugalia, aby uniezależnić się od importowanych surowców? 

Największa pływająca farma fotowoltaiczna w Europie

Wkrótce na powierzchni sztucznego zbiornika Alqueva powstanie solarna wyspa wielkości czterech boisk piłkarskich. Największa pływająca farma fotowoltaiczna w Europie ma składać się z aż 12 000 paneli fotowoltaicznych, które będą produkować 7,5 GWh energii elektrycznej rocznie. Instalację będą wspierać baterie litowe o pojemności 2 GWh magazynujące nadwyżki energii. 

Największa wyspa fotowoltaiczna zacznie pracować już w lipcu tego roku. Tym sposobem Portugalia stawia kolejny w krok w stronę neutralności klimatycznej oraz zmniejszania zależności od importowanych paliw kopalnych. 

Zielona energia ma kosztować ⅓ tego, co produkują elektrownie gazowe 

Miguel Patena, dyrektor grupy EDP odpowiedzialnej za realizację projektu ogłosił, że energia wyprodukowana przez pływającą farmę fotowoltaiczną ma być znacznie tańsza od tej pochodzącej z gazu ziemnego. 

Portugalia jest znana z niskich cen zielonej energii – w 2019 kWh energii z OZE kosztowała do 3 eurocentów

Warto dodać, że Portugalia wraz z Hiszpanią dostały zgodę od Unii Europejskiej na wprowadzenie tymczasowego ograniczenia cen energii pochodzącej z gazu ziemnego. W najbliższych miesiącach rachunki nie będą mogły przekroczyć 40 euro za MWh, a w perspektywie 12 miesięcy 50 euro. 

Źródła: euronews.com

Fot. główne: Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.