Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Warszawa: ponad 1000 punktów ładowania dla elektryków

elektromobilność

Warszawa: ponad 1000 punktów ładowania dla elektryków

Do końca maja trwały konsultacje społeczne nad warszawskim “planem ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych”. Teraz pojawiły się informacje o jego nowej wersji.

BANER MOBILEB1
Reklama

Wymogi ustawy o elektromobilności

Obowiązująca ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych nakłada na stolicę wymóg, aby w jej granicach znalazło się minimum 1000 ogólnodostępnych punktów ładowania samochodów elektrycznych. Zgodnie z danymi z Licznika Elektromobilności, Warszawa – spośród innych polskich miast – ma ich najwięcej.

licznik
  Licznik Elektromobilności, dane z czerwca 2020, źródło pspa.com.pl

Do końca tego roku ma pojawić się jeszcze 41 punktów. 

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

Konsultacje społeczne w Warszawie

Pierwsza wersja planu dla ogólnodostępnych punktów ładowania zakładała instalację 517 stacji z 1034 punktami ładowania. Od połowy kwietnia do końca maja warszawiacy mogli zgłaszać wszelkie uwagi dotyczące planu. Po ich zebraniu i analizie zaakceptowano większość z nich. 

Na ich podstawie usunięto 5 lokalizacji stacji ładowania oraz dodano 30 nowych (czyli w sumie pojawi się 542 stacje). Priorytetem było umożliwienie mieszkańcom ładowania samochodów przy miejscach związanych z edukacją, kulturą, sportem i rozrywką, a także ze sprawami urzędowymi oraz przy placówkach służby zdrowia. 

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

Kolejne etapy formowania planu 

Teraz, po konsultacjach społecznych, radni ustalają plan z operatorami systemu elektroenergetycznego. Dalej projekt wróci do ratusza, gdzie radni będą głosowali za jego uchwaleniem. Gdy wejdzie w życie, obowiązek instalacji ładowarek spocznie właśnie na operatorach.

Źródło: portalkomunalny.pl, pspa.com.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.