Waszyngton jednogłośnie postanowił przejść w 100% na energię odnawialną do 2032 r.

Amerykański dystrykt Columbia podjął jednogłośnie decyzję o przejściu w 100% na odnawialne źródła energii. Nowe regulacje mają zostać zastosowane w przypadku większości budynków rządu federalnego w momencie, gdy administracja urzędującego prezydenta wzmacnia przemysł naftowy i gazowy. Waszyngton podejmuje odwrotny kierunek niż obowiązująca polityka Trumpa.

“Ta ustawa powinna być bodźcem dla zwolenników w całym kraju”, powiedziała Camila Thorndike, dyrektor kampanii Chesapeake Climate Action Network.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Miasto generuje niewiele własnej energii elektrycznej, co oznacza, że aby osiągnąć postawione cele, musi kupować “odnawialne kredyty”. W ciągu ostatnich kilku lat poczyniono znaczne postępy, zaczęto inwestować w OZE. By powstrzymać zmiany klimatycznie, konieczne jest zintensyfikowanie tych działań.

Należy wspomnieć również, że żadne większe miasto nie przyjęło tak daleko idącej polityki klimatycznej jak Waszyngton. Nowy Jork, największa i najbardziej wpływowa pod względem gospodarczym metropolia w kraju, rozważa co prawda wprowadzenie bardziej surowych norm efektywności energetycznej dla dużych budynków, które są największym źródłem zanieczyszczeń środowiska, ale jest to trudne z uwagi na przedstawicieli branży nieruchomości i jej sprzymierzeńców.

W październiku 2018 roku Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu Organizacji Narodów Zjednoczonych, który jest wiodącym organem zajmującym się badaniami klimatu, ustalił, że rządy muszą zmniejszyć o połowę globalne emisje w ciągu 12 lat, aby uniknąć ocieplenia o 2,3 stopnia Celsjusza powyżej temperatury sprzed okresu uprzemysłowienia. Temperatury utrzymujące się na obecnym poziomie lub wyższe mogą mieć katastrofalne skutki, szczególnie w miastach na wybrzeżu, takich jak Waszyngton i Nowy Jork.

“Ustawa jest jednym z najbardziej ambitnych przepisów dotyczących klimatu w tym kraju” – powiedziała w oświadczeniu Mary Anne Hitt, dyrektor kampanii “Sierra Beyond Coal” w Sierra Club, grupy promującej odnawialne źródła energii zamiast węgla. “Podjęte decyzje i strategie omówione w stolicy wpływają na resztę kraju i cały świat”.

Źródło: mnn.com