Waszyngton jednogłośnie postanowił przejść w 100% na energię odnawialną do 2032 r.

Amerykański dystrykt Columbia podjął jednogłośnie decyzję o przejściu w 100% na odnawialne źródła energii. Nowe regulacje mają zostać zastosowane w przypadku większości budynków rządu federalnego w momencie, gdy administracja urzędującego prezydenta wzmacnia przemysł naftowy i gazowy. Waszyngton podejmuje odwrotny kierunek niż obowiązująca polityka Trumpa.

“Ta ustawa powinna być bodźcem dla zwolenników w całym kraju”, powiedziała Camila Thorndike, dyrektor kampanii Chesapeake Climate Action Network.

Miasto generuje niewiele własnej energii elektrycznej, co oznacza, że aby osiągnąć postawione cele, musi kupować “odnawialne kredyty”. W ciągu ostatnich kilku lat poczyniono znaczne postępy, zaczęto inwestować w OZE. By powstrzymać zmiany klimatycznie, konieczne jest zintensyfikowanie tych działań.

Należy wspomnieć również, że żadne większe miasto nie przyjęło tak daleko idącej polityki klimatycznej jak Waszyngton. Nowy Jork, największa i najbardziej wpływowa pod względem gospodarczym metropolia w kraju, rozważa co prawda wprowadzenie bardziej surowych norm efektywności energetycznej dla dużych budynków, które są największym źródłem zanieczyszczeń środowiska, ale jest to trudne z uwagi na przedstawicieli branży nieruchomości i jej sprzymierzeńców.

W październiku 2018 roku Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu Organizacji Narodów Zjednoczonych, który jest wiodącym organem zajmującym się badaniami klimatu, ustalił, że rządy muszą zmniejszyć o połowę globalne emisje w ciągu 12 lat, aby uniknąć ocieplenia o 2,3 stopnia Celsjusza powyżej temperatury sprzed okresu uprzemysłowienia. Temperatury utrzymujące się na obecnym poziomie lub wyższe mogą mieć katastrofalne skutki, szczególnie w miastach na wybrzeżu, takich jak Waszyngton i Nowy Jork.

“Ustawa jest jednym z najbardziej ambitnych przepisów dotyczących klimatu w tym kraju” – powiedziała w oświadczeniu Mary Anne Hitt, dyrektor kampanii “Sierra Beyond Coal” w Sierra Club, grupy promującej odnawialne źródła energii zamiast węgla. “Podjęte decyzje i strategie omówione w stolicy wpływają na resztę kraju i cały świat”.

Źródło: mnn.com