Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Więcej mocy wiatrowych w Szwecji. Przełomowa umowa PPA

Więcej mocy wiatrowych w Szwecji. Przełomowa umowa PPA

Norweski producent aluminium Norsk Hydro oraz Green Investment Group (GIG) sygnowali najdłuższą umowę komercyjną PPA (Power Purchase Agreement), która obejmuje 29 lat. Umowa dotyczy farmy wiatrowej o mocy 235 MW. O przełomowym porozumieniu poinformowało Europejskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej WindEurope.

Europejski podmiot wskazał w komunikacie prasowym, że deweloper GIG zainwestuje w nową elektrownię wiatrową 270 milionów euro, która będzie zlokalizowana na terytorium szwedzkiego miasta Överturingen. GIG będzie 100% właścicielem nowej instalacji. Elektrownia będzie składała się z 56 turbin Siemens Gamesa o mocy 4,2 każda. GIG posiada obecnie 1,5 GW zainstalowanych przez siebie mocy w ramach projektów wiatrowych w Europie, Stanach Zjednoczonych i Australii.

Zakończenie budowy nowej elektrowni spodziewane jest już w kwietniu 2019 roku. Po podłączeniu do sieci farma wiatrowa będzie dostarczać energię do fabryk aluminium Norsk Hydro w Norwegii w ilości 0,3 TWh w skali roku, w latach 2021-2031 oraz 0,55 TWh w okresie od 2031-2050.

Farma wiatrowa Överturingen jest to druga elektrownia w Szwecji budowana przez GIG w ostatnich 12 miesiącach. Druga elektrownia to farma wiatrowa Markbygden Ett o mocy 650 MW. Energię z tej elektrowni będzie pobierał także Norsk Hydro, który sygnował umowę PPA na dostawę energii w ilości 4,5 TWh rocznie do 2021 roku.

„Gracze przemysłowi będą odgrywać ogromną, kluczową rolę w rozwoju odnawialnych źródeł energii w przyszłości”, zapowiedział Mark Dooley, dyrektor ds. zielonej energii w Macquarie Capital i Green Investment Group.

Firmy technologiczne, takie jak Microsoft i Amazon, które posiadają duże zapotrzebowanie na moc do centrum danych, były jednymi z pierwszych, które zawarły umowy PPA. Powyższy trend rozprzestrzenił się teraz w różnych sektorach, a nawet w przemyśle ciężkim, który był jednym z najwolniej działających sektorów na rzecz dekarbonizacji.

W 2012 roku Szwecji udało się osiągnąć cel, jakim jest 50% udział energii odnawialnej na kilka lat, przed planem szwedzkiego rządu na rok 2020. Szwecja wprowadziła certyfikację zielonej energii już w 2003 roku. Celem jest zwiększenie produkcji energii odnawialnej o 25 TWh w okresie od 2002 do 2020 roku. Obecnie Szwecja znajduje się w połowie drogi do jego osiągnięcia, głównie dzięki zwiększonemu wykorzystaniu biopaliw i stale rozszerzającemu się programowi energetyki wiatrowej.

Źródło: Wind Europe, Financial Time, Sweden.se

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.