Wielka Brytania wprowadzi prawo zakazujące sprzedaży plastikowych słomek

Rosnąca lawinowo ilość plastikowych śmieci skłania wielu rządzących do podjęcia zdecydowanych działań, których celem jest ochrona środowiska naturalnego. Dobrym przykładem takiego właśnie postępowania staje się Wielka Brytania. Kraj ten coraz częściej stawiany jest za wzór jeśli chodzi o wdrażanie proekologicznych rozwiązań, od niedawna może się poszczycić m.in. tytułem lidera morskiej energetyki wiatrowej,

Do proekologicznych działań chętnie włączają się także członkowie brytyjskiej rodziny królewskiej. Kilka miesięcy temu decyzją królowej Elżbiety podczas przyjęć odbywających się w Pałacu Buckingham nie będzie można korzystać z plastikowych słomek oraz jednorazowych kubków – zostaną one zastąpione przez szklane naczynia.

Nad kwestią plastikowych śmieci pochylono się także kilka dni temu podczas odbywającego się w Londynie szczytu Wspólnoty Narodów. Jak donosi portal rp.pl, w trakcie powyższego posiedzenia brytyjski minister środowiska Michael Gove ogłosił, że w 2019 r. w Wielkiej Brytanii wejdą w życie przepisy zakazujące sprzedaży plastikowych słomek, mieszadełek do drinków oraz patyczków do uszu. Produkty te zostały wybrane ze względu na ich jednorazowość oraz fakt, że bardzo łatwo będzie można wytworzyć ich zamienniki z przyjaznych środowisku materiałów. Według przeprowadzonych badań sami Brytyjczycy zużywają rocznie ponad 42 mld słomek, 44 mld mieszadełek oraz 13 mld patyczków do uszu. Drobna z pozoru zmiana tworzywa, z którego będą wykonywane powyższe produkty, przysłuży się ochronie środowiska naturalnego.

Decyzja o wejściu ustawy dopiero w kolejnym roku stanowi pomoc dla producentów tych plastikowych artykułów, aby zdążyli oni wymyślić i wdrożyć nowe, przyjazne środowisku zamienniki. Zakaz sprzedaży powyższych produktów stanowi część 25-letniego brytyjskiego programu rządowego, którego celem jest ograniczenie wykorzystywania plastikowych artykułów, przede wszystkim tych jednorazowych.

Podczas szczytu Wspólnoty Narodów ogłoszono również powołanie nowego funduszu służącego walce z zanieczyszczaniem obszarów wodnych (głównie mórz) przez plastikowe śmieci. Na ten cel zarezerwowano ponad 61 mln funtów, czyli ok. 300 mln złotych.

Foto: Bloomberg

Dodaj komentarz


Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

You May Also Like

Rząd wystraszył się Unii i zmienił zdanie. Będą wiatraki i dekarbonizacja

Starsi Czytelnicy pamiętają pewnie zabawę z dawnego „Przekroju” pod tytułem „Wytęż wzrok i znajdź x szczegółów, którymi różnią się oba rysunki”. Wytężyliśmy się maksymalnie i poszukaliśmy różnic pomiędzy Krajowym Planem na Rzecz Energii i Klimatu przesłanym Brukseli oraz Polityką Energetyczną Państwa 2040 przeznaczoną na użytek krajowy. Okazało się, że w kilku punktach istotnie się różnią.

Codzienny raport smogowy – 17.01.

Pogoda się uspokoiła, czyżby to zwiastowało powrót smogu? Na mapie coraz mniej zielonych punktów. W poniedziałek wystartował Wrocławski Indeks Powietrza, jest to odpowiedź na apel Dolnośląskiego Alarmu Smogowego w sprawie informowania mieszkańców o prawdziwej skali zagrożeń w obszarze jakości powietrza. Niecierpliwie czekamy na bardziej restrykcyjne normy dla całego kraju.