Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Wielkie sprzątanie świata! Kolejna edycja World Clean Up Day

Wielkie sprzątanie świata! Kolejna edycja World Clean Up Day

16 września obchodzimy World Clean Up Day. W tym dniu mieszkańcy 190 krajów sprzątają swoją najbliższą okolicę. W 2022 roku w akcji wzięło udział aż 70 milionów osób! W inicjatywę angażują się również Polki i Polacy. Musimy jednak pamiętać, że poza wspólnym sprzątaniem, ważna jest zmiana codziennych zachowań.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

W 2022 roku 70 mln osób sprzątało planetę

World Clean Up Day to cykliczna impreza realizowana przez największą na świecie ekologiczną organizację pozarządową Let’s Do It World z Estonii. To akredytowany partner Programu Narodów Zjednoczonych ds. Ochrony Środowiska (UNEP) oraz Zgromadzenia Środowiskowego Narodów Zjednoczonych (UNEA). Wydarzenie jest organizowane od 2018 roku, jednak jego początki sięgają już 2008. Odbywa się co roku w trzecią sobotę września. Po co? Aby ograniczyć globalny problemu odpadów, które zostały wyrzucone i zalegają w nieprzeznaczonych do tego miejscach. Ważne jest także podniesienie świadomości na temat kryzysu związanego z niewłaściwym gospodarowaniem odpadami. W ramach World Clean Up Day mieszkańcy 190 krajów na całym świecie wychodzą jednego dnia posprzątać swój kawałek planety. W 2022 roku w akcji wzięło udział aż 70 milionów osób! W sprzątaniu świata biorą udział także Polki i Polacy. Od początku w polskiej edycji Clean Up The World wzięło udział ponad 20 milionów uczestników.

Posprzątaj śmieci z resztą świata!

Na całym świecie istnieje wiele organizacji, które ułatwiają i organizują wydarzenia związane ze Światowym Dniem Sprzątania. World Clean Up Day w naszym kraju koordynuje fundacja Planet Heroes. W zeszłym roku w całej Polsce odbyło się ponad 4500 akcji sprzątania. Zbiórki odpadów z polskich plaż, lasów, parków, webinary i pikniki ekologiczne dla mieszkańców miast – wszystkie inicjatywy poszerzają wiedzę na temat zanieczyszczenia środowiska i sposobów, jak z nim walczyć.

16 września br. fundacja Planet Heroes koordynuje zbiórki śmieci w całym kraju. Do polskiej edycji imprezy dołączają szkoły, firmy i władze kolejnych miast: sprzątać będzie Warszawa, Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Słupsk, Olsztyn, Kielce…

Po raz trzydziesty wielką akcję sprzątania świata organizuje także Fundacja Nasza Ziemia. Tegoroczną edycję organizuje pod hasłem „Sprzątanie świata łączy ludzi”, a na cel bierze wyjątkowo duży problem – niedopałki papierosów i kapsle. Fundacja zachęca do przeprowadzenia „akcji terenowej” do końca września.

Śmieci ogromny problem naszych czasów

Według raportu Global Waste Index przygotowanego przez firmę Sensoneo Polska zajmuje 13. miejsce pod względem sposobu gospodarowania odpadami. W 2020 roku jeden mieszkaniec naszego kraju wyprodukował średnio 346 kg śmieci. Które kraje znalazły się w pierwszej dziesiątce produkujących największą liczbę śmieci? Pokazuje wykres poniżej.

Infografika blog 1

W czasie tworzenia raportu Global Waste Index pod uwagę zostały wzięte takie wskaźniki jak – liczba odpadów, sposób ich przetwarzania oraz składowania. Względem roku 2019 Polska spadła 3 oczka w dół. Czy mamy powody do radości nie będąc na szarym końcu listy najgorzej zarządzających swoimi śmieciami krajów? Patrząc na przepełnione wiaty śmietnikowe, analizując stopień segregacji, a przede wszystkim rozglądając się wokół (śmieci w lasach, parkach, na szlakach górskich i ulicach) – mamy w tej kwestii jeszcze dużo do zrobienia.

Nasza rada? Kupuj mnie. Segreguj. Nie śmieć. A 16 września dołącz do World Cleanup Day.

źródło: informacja prasowa Fundacji Planet Heroes, Global Waste Index, Fundacja Nasza Ziemia

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.