Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Wyjątkowy blok w Szczecinie. Panele PV pozwolą mieszkańcom na oszczędności

Wyjątkowy blok w Szczecinie. Panele PV pozwolą mieszkańcom na oszczędności

Wyjątkowy blok w Szczecinie. Panele PV pozwolą mieszkańcom na oszczędności

Przechodząc niedaleko ul. Łabędziej w Szczecinie można natrafić na nietypowy widok: na bocznej ścianie bloku o numerze 30 obok kolumny balkonów mieszczą się jeden pod drugim panele fotowoltaiczne. To nowa inicjatywa spółdzielni mieszkaniowej “Śródmieście”. Instalacja wykorzystuje nowatorskie w skali kraju rozwiązanie.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Fotowoltaiczny blok powstał w Szczecinie. To część większej inicjatywy

Dla SM “Śródmieście” inwestycja przy Łabędziej 30 nie jest pierwszą tego typu instalacją. Panele PV zamontowano już w sumie na 129 budynkach podlegających pod instytucję. Wszystko zaczęło się w 2016 roku, kiedy spółdzielnia otrzymała od Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska bezzwrotną dotację oraz wieloletnią pożyczkę na montaż pierwszych modułów. Pojawiły się one na dachach 25 budynków.

Po roku działania oszczędności z tytułu ich montażu wynosiły kilkadziesiąt tysięcy złotych, w kilku budynkach zarejestrowano nawet nadwyżki energii. Zarząd SM “Śródmieście” postanowił iść za ciosem – w 2018 roku spółdzielnia wystartowała w konkursie i otrzymała unijną dotację w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego. To pozwoliło na kontynuację projektu. Dziś panele są już na 129 blokach w Szczecinie, jest ich w sumie 5361 i mają łączną moc 1,353 MW. Najnowszą instalację widać z poziomu ulicy – moduły przy ulicy Łabędziej 30 umieszczono bowiem nie na dachu budynku, a na jego bocznej ścianie.

– W obliczu kryzysu klimatycznego należy docenić każde istotne działanie zmniejszające emisje gazów cieplarnianych. Tutaj mamy do czynienia z działaniem systemowym, które zostało podjęte przez jedną z największych spółdzielni mieszkaniowych. Tym bardziej należy to ocenić pozytywnie – komentuje architekt Marcin Szneider w rozmowie z portalem wszczecinie.pl.

Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe coraz śmielej podchodzą do OZE

Inwestycja w Szczecinie nie jest jedynym przykładem inwestycji polskich spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych w fotowoltaikę i inne ekologiczne rozwiązania. W Szczytnie, przy ul. Śląskiej 12, blok wyposażony został w panele zamontowane na balkonach oraz pompy ciepła. Prezes tamtejszej wspólnoty mieszkaniowej, Zbigniew Chrapkiewicz stwierdził w rozmowie z Gazetą Olsztyńską, że jest to jedyny samowystarczalny blok w Polsce.

Szerokie działania w kierunku zastosowania OZE prowadzi również spółdzielnia mieszkaniowa “Wrocław-Południe”. Dzięki jej staraniom powstała Wrocławska Elektrownia Stołeczna, obejmująca ponad 3 tysiące paneli PV zamontowanych na dachach ponad 30 budynków. W październiku ubiegłego roku w budynku obejmującym adresy Stysia 31-45 i Skwierzyńskiej 4-16 powstała hybrydowa ciepłownia, w ramach której prąd wyprodukowany przez moduły umieszczone na dachu ogrzewa wodę z miejskiej sieci wodociągowej.

Również szczeciński blok przy Łabędziowej 30 może pochwalić się rozwiązaniami związanymi z ciepłownictwem:

– To nowatorskie w skali kraju rozwiązanie. Zimna woda, przed dostarczeniem do podgrzania, zostanie wstępnie podgrzana w specjalnych zbiornikach. Jeśli pilotaż wskaże poprawność wstępnych analiz, planujemy rozszerzenie tego rozwiązania na kolejne budynki – informuje Marek Werbel, prezes SM “Śródmieście”.

– Czytaj także: Hodowla roślin na… korytarzu w bloku. Poznajcie projekt SmartFood

Źródła: businessinsider.com.pl, wszczecinie.pl, next.gazeta.pl, gazetaolsztynska.pl

Fot. K.Nawrocka/wszczecinie.pl, Canva (holgs)

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.