Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

ZWiK w Szczecinie ma już 3 farmy fotowoltaiczne

ZWiK w Szczecinie ma już 3 farmy fotowoltaiczne

Zakład Wodociągów i Kanalizacji (ZWiK) w Szczecinie ma już trzy farmy fotowoltaiczne o maksymalnej mocy około 2,5 MW. Falowniki do instalacji dostarcza firma ABB. Będzie to największy system fotowoltaiczny w polskim przedsiębiorstwie wodociągowym.

ZWiK w Szczecinie inwestuje w odnawialne źródła energii, wychodząc z założenia, że z pozyskanej energii może zaspokoić zapotrzebowanie własnych obiektów, a jej nadmiar przesłać do komercyjnej sieci energetycznej. Spółka zrealizowała już dwie inwestycje w farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy 1,95 MW w Miedwie oraz na rzecz Pompowni P1, i jest w trakcie budowy kolejnej o mocy 0,5 MW na terenie ujęcia wody w Pilchowie.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Do prawidłowego funkcjonowania trzech wspomnianych farm fotowoltaicznych niezbędny jest montaż 91 falowników, które dostarcza ABB. 73 z nich zamontowano w trakcie pierwszego etapu inwestycji w 2015 roku. Pozostałe trafią do instalacji w Pilchowie. Urządzenia będą odpowiadały za przekształcenie energii słonecznej w elektryczną oraz rejestrację uzysków w rozliczeniu dziennym, tygodniowym i rocznym, co pozwoli analizować wydajność całego systemu PV.

Jak zapewnia firma ABB, system monitorujący każdy z falowników oraz ogniwa fotowoltaiczne pozwala na szybką reakcję serwisu w trakcie ewentualnej awarii lub podczas zagrożenia.

ZWiK w Szczecinie szacuje, że dzięki farmom fotowoltaicznym zyska spore oszczędności. Poza energią ze słońca korzysta również z biogazu pozyskiwanego z oczyszczania ścieków. Na ten moment 17% zapotrzebowania zakładu na prąd pochodzi ze źródeł odnawialnych spółki. Rafał Krakowski, kierownik ds. rozwoju biznesu energii odnawialnej ABB, podkreśla, że „system fotowoltaiczny w przedsiębiorstwach, gdzie zużycie energii jest wysokie, obniża koszty operacyjne”.

foto: zwik.szczecin.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.