Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Przegląd wydarzeń tygodnia: OZE i ekologia – 21.09. – 27.09.

Przegląd wydarzeń tygodnia: OZE i ekologia – 21.09. – 27.09.

Czas na podsumowanie ostatniego tygodnia września, który w dużej mierze skupiony był wokół Szczytu Klimatycznego ONZ, Młodzieżowych Strajków Klimatycznych oraz Generalnego Strajku dla Ziemi.

Reklama

Szczyt klimatyczny ONZ

Szczyt klimatyczny ONZ odbywający się w Nowym Yorku od 21 do 23 września mimo dużych oczekiwań i wzniosłych założeń nie przyniósł konkretnych planów na rozwiązanie kryzysu klimatycznego. Większość krajów rozwiniętych jedynie podtrzymało wcześniejsze założenia dojścia do zerowej emisji zanieczyszczeń do 2050 roku.

Walka o środowisko

Skrajne reakcje podczas Szczytu Klimatycznego ONZ wywołało emocjonalne przemówienie młodej aktywistki Grety Thunberg. Obok pełnych poparcia komentarzy środowiska proekologicznego, pojawiły się te z pogranicza kpiny i pogardy, wśród których brylowała reakcja prezydenta USA Donalda Trumpa.

Po Młodzieżowym Strajku Klimatycznym w piątek miał miejsce Generalny Strajk dla Ziemi. Analogicznie protesty pojawią się na całym świecie oraz w największych miastach Polski. Aktywiści domagają się wzmożenia działań polityków do redukcji emisji gazów cieplarnianych do zera do 2050, powstrzymania dewastacji przyrody i kontrolowania korporacji pod względem zanieczyszczania środowiska.

Wczoraj ulicami Warszawy przeszedł Wielki Marsz Klimatyczny. Część uczestników postanowiła protestować znacznie dłużej, niż przewidziano oficjalnie. Grupa osób rozbiła namiot na skrzyżowaniu Alej z Nowym Światem w Warszawie, a na jezdnię wysypano trociny. Zablokowano również jeden z pasów Alei Jerozolimskich w kierunku centrum.

https://www.facebook.com/XRPolska/videos/1035706203495299/

Katastrofy ekologiczne

Długotrwała susza i działalność człowieka spowodowały, że greckie jezioro Koroneia wysycha. Poziom wody sięga zaledwie 60-80 centymetrów, co wywarło destrukcyjny wpływ na faunę i florę tamtejszego regionu – na brzegach jeziora pojawiło się tysiące martwych ryb.

Indonezja w ogniu: olbrzymie pożary trawiące południowo-wschodnią Azję w 99% zostały wywołane przez człowieka. Ginie unikatowy ekosystem, a lekarze alarmują, że na szpitalne oddziały w regionach objętych pożogą trafia coraz więcej osób z problemami układu oddechowego.

Branża OZE i zmiany prawne

Sejm przyjął ustawę, dzięki której Inspekcja Handlowa otrzymała prawa do karania za sprzedaż pieców “kopciuchów”. Może nakładać na przedsiębiorców kary w wysokości nawet do 5% przychodów przedsiębiorcy z poprzedniego roku kalendarzowego, ale nie mniej niż 10 tys. zł.

Odrzucone wnioski w programie „Mój prąd”NFOŚiGW opublikował statystyki o wnioskach do programu “Mój Prąd”. Zdecydowana większość z nich jest odrzucana z powodu niekompletnej dokumentacji. Wnioskujący mają prawo do ponownego ubiegania się o dotacje, jeśli tylko przekażą wszystkie druki, których Fundusz wymaga.

Po serii pytań i wątpliwości NFOŚiGW modyfikuje regulamin programu “Mój Prąd”. 14 października pojawi się nowa wersja wniosku, dzięki któremu osoby inwestujące w fotowoltaikę i samodzielnie montujące instalacje będą mogły otrzymać dopłaty.

 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.